Monitor ViewFinity S9 (źródło: Samsung)
Monitor ViewFinity S9 (źródło: Samsung)

Monitor z rozdzielczością 5K? Samsung wprowadza go na rynek

Firma Samsung wprowadza na rynek nowy monitor. Jest nim 27-calowy ViewFinity S9, którego rozdzielczość plasuje się na poziomie 5K. Wysoka jakość obrazu wspierana jest przez kilka technologii, a wszechstronna funkcjonalność pozwoli zastąpić nim telewizor. Jakie parametry go cechują?

Uzyskiwane obrazy oraz parametry wyświetlania

Samsung rozszerza swoją ofertę monitorów z serii ViewFinity o 27-calowy model S90PC. Jego wysoka rozdzielczość oraz, uzyskiwana dzięki niej, jakość obrazu plasuje się na poziomie 5K (5120 x 2990 pikseli). Najnowszy sprzęt dedykowany jest przede wszystkim dla branży graficznej, fotograficznej oraz kreatywnej i wizualnej, może być ustawiany w pionie oraz w poziomie, a także w pozycji pochylonej.

Dzięki wysokiej rozdzielczości ViewFinity S9 jest w stanie wyświetlać obrazy o wyraźnych konturach i kształtach, a osoby zajmujące się projektowaniem są w stanie dostrzec niewielkie szczegóły bez konieczności przybliżania wybranego fragmentu obrazu.

W przypadku tego urządzenia również dokładna kolorystyka nie została pominięta, a grafiki wyświetlane są w żywych i nasyconych barwach. Jest to możliwe dzięki dwóm technologiom, pierwszą z nich jest przestrzeń barw określana jako parametr DCI-P3 (Digital Cinema Initiative) i w tym przypadku plasuje się na wysokości 99%.

Druga natomiast dotyczy zagęszczenia pikseli rzędu 219 PPI (pikseli na cal). Jasność tego ekranu wynosi 600 cd/m2 (kandeli na m2) lub też 600 nitów. Parametr ten jest typowy i sprawdzi się w większości warunków oświetleniowych.

Monitor ViewFinity S9 (źródło: Samsung)
Monitor ViewFinity S9 (źródło: Samsung)

Funkcjonalność oraz technologie nowego monitora

Ekran otrzymał możliwość kalibracji, za pomocą technologii firmy Samsung, co pozwala na indywidualne dostosowanie ekranu tak, aby kolorystyka prezentowana na wyświetlaczu spełniała potrzeby użytkownika. Fabryczna dokładność plasuje się na poziomie Delta E <2, oznacza to, że odwzorowanie wyświetlanych kolorów zauważalne jest jedynie dla eksperckich oczu.

Posiadacze monitora mogą natomiast dostosować ViewFinity S9 w kilku trybach, również zaawansowanym, przy użyciu funkcji inteligentnej kalibracji w aplikacji na urządzeniu mobilnym.

Nowy model monitora otrzymał także smart funkcję, która redukuje zmęczenie oczu, również po kilku godzinach intensywnej pracy. Certyfikowana technologia wspierana jest także przez matową powierzchnię, zmniejszającą odbijanie się światła.

Urządzenie Samsunga zostało wyposażone w porty USB-C, DisplayPort oraz wejście Thunderbolt 4, które pozwala na ładowanie sprzętów o maksymalnej mocy rzędu 90 W oraz szybkie przesyłanie danych o prędkości do 40 Gbps. Monitor S9 został także wyposażony w kamerę SlimFit, tworzącą nagrania w rozdzielczości 4K. Dostępna funkcja Smart TV natomiast zamienia ten ciekawy wyświetlacz w telewizor.