Bespoke AI (źródło: news.samsung.com)
Bespoke AI (źródło: news.samsung.com)

Samsung odmienia domowe AGD dzięki sztucznej inteligencji „Welcome to BESPOKE AI”

W ostatnich latach obserwujemy nieustanny postęp technologiczny, który znacząco wpływa na nasze codzienne życie. Firma Samsung ponownie udowadnia, że jest pionierem w dziedzinie inteligentnych urządzeń gospodarstwa domowego. Podczas globalnego eventu „Welcome to BESPOKE AI”, który odbył się jednocześnie w trzech metropoliach: Seulu, Paryżu i Nowym Jorku, firma zaprezentowała najnowszą linię domowego AGD ulepszonego o sztuczną inteligencję.

Inteligencja w każdym calu domu

Urządzenia Bespoke AI od Samsunga to nie tylko zwykłe sprzęty do domu. Dzięki połączeniu z Wi-Fi, wewnętrznym kamerom, specjalnym chipom AI i aplikacji SmartThings, mogą one ze sobą komunikować się i pracować razem, tworząc zupełnie nowy poziom inteligentnego domu. Interfejs AI Home od Samsunga umożliwia kontrolowanie wszystkich urządzeń w domu z dowolnego miejsca. Można więc włączyć klimatyzację na płycie indukcyjnej, kiedy jest za gorąco w czasie gotowania, czy odpalić robota odkurzającego z pozycji pralki.

Bespoke AI Event (źródło: news.samsung.com)
Samsung AI Home (źródło: news.samsung.com)

Samsung poszedł o krok dalej, wprowadzając szereg nowości, które mają na celu ułatwienie codziennych czynności domowych. Funkcja Mobile Smart Connect informuje użytkownika o bliskim położeniu podłączonych urządzeń, umożliwiając szybką i intuicyjną kontrolę. Dzięki temu, szukanie odpowiedniego pilota lub przechodzenie przez kolejne menu aplikacji staje się zbędne. Dodatkowo opcja Calm Onboarding sprawia, że dodanie nowego produktu do naszego systemu staje się bardzo proste. Nie ma potrzeby rejestracji urządzenia, całość odbywa się w ramach konta Samsung w aplikacji SmartThings.

Bespoke AI Event (źródło: news.samsung.com)
AI Family Hub (źródło: news.samsung.com)

Nie zapomniano również o aspekcie bezpieczeństwa. Platforma Knox Matrix chroni prywatność i dane użytkowników. Dla przykładu, lodówka AI Family Hub została nawet zweryfikowana przez UL Solutions jako bardzo bezpieczna w kontekście IoT, co oznacza, że spełnia bardzo rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa.

Warto dodać, że urządzenie zyskało system kamer AI, które wizualnie identyfikują 33 różne rodzaje gotowanej i świeżej żywności. I tak na przykład możemy zidentyfikować i zarejestrować sałatę z datą zakupu i przydatności do spożycia. Informacja ta zostanie wyświetlona na dużym ekranie LCD. W ten sposób domownik ma pewność, że ma kontrolę nad świeżością jedzenia i minimalizuje jego marnowanie.

Samsung AI rozszerza możliwości

Nowy robot sprzątający Bespoke Jet Bot Combo AI, to sprytne urządzenie, które odkurza i myje podłogi. Dzięki sztucznej inteligencji AI Floor Detect, potrafi sam rozpoznać różne przedmioty w domu, ludzi, zwierzęta, a nawet małe i trudne do zauważenia rzeczy, np. cienkie kable. Ma też specjalny tryb do wykrywania rodzaju powierzchni — dzięki temu wie, kiedy podnieść mop, żeby nie zmoczyć dywanu. Robot sprzedawany jest w parze ze stacją Steam+, która sama czyści i dezynfekuje parą, usuwając niemal wszystkie bakterie.

Robot odkurzający Bespoke Jet Bot Combo (źródło: Samsung)
Robot odkurzający Bespoke Jet Bot Combo (źródło: Samsung)

Samsung kładzie również duży nacisk na energooszczędność, co ma nie tylko znaczenie dla portfela użytkownika, ale również dla środowiska. Wprowadzone na rynku europejskim urządzenia z klasą energetyczną „A” to dowód na to, że można połączyć nowoczesne technologie z ekologią. Najbardziej oszczędny model zużywa o 40% mniej energii, dzięki technologii Bubble Shot, która rozpyla wodę bezpośrednio na ubrania, oszczędzając energię.

Samsung Bespoke Washer Dryer Combo (źródło: samsung.com)
Samsung Bespoke Washer Dryer Combo (źródło: samsung.com)

Oprócz tego zestaw Bespoke AI Laundry Combo pralki z suszarką łączy w sobie funkcję oszczędności miejsce oraz energii. Ten zestaw używa AI, żeby zapamiętać, jak często i jakie rzeczy pierzesz, a potem sam dobiera najlepsze ustawienia dla prania i suszenia. Automatycznie dostosowuje ilość wody i detergentu do wagi prania (AI Opti Wash & Dry), sprawdza, z jakich tkanin są ubrania i jak mocno są zabrudzone, a potem dopasowuje pranie, żeby było jak najbardziej efektywne. Na koniec, można podejrzeć w aplikacji, ile wody i prądu zużyłeś podczas całego cyklu.

Na wydarzeniu w Nowym Jorku, Samsung pokazał swój nowy piekarnik z serii Bespoke Slide-in Range, który pasuje do reszty kuchni i ma ekran AI Home. To nie tylko zwykły piekarnik, ale też ma funkcje, które ułatwiają życie. Na przykład, wyposażono go w kamerę w środku, więc można zobaczyć, co się dzieje w urządzeniu, korzystając z telewizora lub telefonu, nawet będąc poza domem. Można też nagrać krótki filmik z przygotowywania jedzenia i podzielić się nim na social mediach.

Bespoke Slide-in Range (źródło: samsung.com)
Bespoke Slide-in Range (źródło: samsung.com)

Urządzenia z linii Bespoke AI to nie tylko zaawansowane technologicznie sprzęty, ale przede wszystkim rozwiązania, które mają na celu ułatwienie życia, poprawienie jego jakości i zapewnienie bezpieczeństwa. Dzięki inteligentnym funkcjom, takim jak rozpoznawanie głosu przez Bixby czy adaptacyjne systemy zarządzania energią, Samsung pokazuje, że przyszłość inteligentnych domów już nadeszła.