Księżyc (źródło; Pixabay)
Księżyc (źródło; Pixabay)

Czym jest dziwny obiekt na orbicie Księżyca sfotografowany przez satelitę NASA?

W świecie astronautyki, nieustannie rozwijające się technologie otwierają nowe rozdziały w poznawaniu kosmosu. Kiedy o nim myślimy, często wyobrażamy sobie odległe, puste przestrzenie. Jednak czasami nawet tam dochodzi do zaskakujących spotkań. Ostatnio miało miejsce niezwykłe wydarzenie.

Misja NASA na Księżycu

Od 2009 roku NASA prowadzi misję, której celem jest szczegółowe zbadanie Księżyca. Satelita nazwany Lunar Reconnaissance Orbiter, czyli LRO, robi zdjęcia i mapy prawie całej jego powierzchni. Do tej pory udało się zmapować około 98,2%, pomijając tylko najbardziej zacienione regiony polarnych obszarów. Dzięki temu naukowcy mogą lepiej planować przyszłe misje na Srebrny Glob, wybierać miejsca lądowania i szukać cennych surowców.

W sierpniu 2022 roku, Korea Południowa również wysłała w kosmos swojego pierwszego satelitę, nazwanego Danuri. Jego zadaniem jest przetestowanie nowych technologii, w tym „internetu kosmicznego”. Dostępny sprzęt na jego pokładzie, w tym spektrometr, magnetometr i różne kamery, mają za zadanie stworzenie topograficznej mapy Księżyca.

Księżycowy orbiter Danuri (źródło: nasa.gov)
Księżycowy orbiter Danuri sfotografowany przez LRO (źródło: nasa.gov)

Przeloty satelitów

W marcu, satelity LRO i Danuri znalazły się bardzo blisko siebie, mijając się z dużą prędkością — 11500 km/h. Wydarzenie to miało miejsce podczas trzech różnych okrążeń wokół Księżyca. W pierwszym z nich, LRO był 5 km nad Danuri i musiał zmienić kąt patrzenia o 43 stopnie w dół, żeby zrobić zdjęcie. Podczas drugiego okrążenia odległość między nimi zmniejszyła się do 4 km. W trzecim i ostatnim okrążeniu, satelity były od siebie oddalone o 8 km, co wymagało jeszcze większej zmiany toru lotu, tym razem o 60 stopni.

To nie pierwsze takie zdarzenie, kiedy mieliśmy okazję usłyszeć o takim kosmicznym spotkaniu. W 2014 roku, LRO zrobił zdjęcie innego satelity NASA, Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE), zanim ten celowo uderzył w powierzchnię Srebrnego Globu. Każde takie wydarzenie przynosi nowe informacje, które mogą pomóc w przyszłych misjach księżycowych i międzyplanetarnych, otwierając nowe możliwości dla eksploracji kosmosu.