Satelita z ogniwami słonecznymi (Źródło: pixabay)
Satelita z ogniwami słonecznymi (Źródło: pixabay)

Satelitarna komunikacja kwantowa będzie wspierana przez polską firmę i uczelnię

AROBS Polska, firma, która specjalizuje się w dziedzinie systemów elektronicznych i oprogramowania dedykowanego dla sektora kosmicznego, będzie realizowała projekt dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jakie są jej zadania i jaka uczelnia wesprze te działania?

Jak ważna jest komunikacja kwantowa?

Komunikacja kwantowa uznawana jest za możliwość najbardziej bezpieczny system, który pozwala na przesyłanie informacji. Sposób ten uniemożliwia podsłuch, a zapotrzebowanie na niego nieustannie rośnie. Dlatego też organizacje dążą do zwiększenia bezpieczeństwa dla przekazywanych danych, a jednym z przedsięwzięć jest utworzenie detektora pojedynczych fotonów, który charakteryzuje się wysoką efektywnością kwantową na poziomie wyższym od 90% i jednocześnie dużą częstotliwością detekcji powyżej 2 GHz. Planowana technologia komunikacyjna ma być szansą na zabezpieczenie informacji o długoterminowej tajności w jednostkach rządowych, medycznych oraz finansowych.

Komunikacja kwantowa z udziałem polskiej firmy (źródło: AROBS Polska)
Komunikacja kwantowa z udziałem polskiej firmy (źródło: AROBS Polska)

Czym ma zająć się polska firma?

Europejska Agencja Kosmiczna zleciła firmie AROBS Polska nowy projekt z obszaru infrastruktury komunikacji kwantowej. Zadaniem spółki ma być dostarczenie elektroniki odczytującej sygnały z detektora pojedynczych fotonów. Urządzenie to stanowi część optycznej stacji naziemnej. Polska firma ma opracować architekturę oraz kody, dedykowane dla szybkich układów programowalnych FPGA (Field Programmable Gate Array).

Ponadto wśród zadań firmy znajduje się stworzenie programowania wbudowanego, które pozwoli na pełną obsługę systemu oraz przygotowanie i dostosowanie układów elektronicznych. Działania mają wspierać instytucje naukowe takie, jak Politechnika Mediolańska oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Polska grupa badaczy jest odpowiedzialna za opracowanie torów optycznych, a także przetestowanie odbiornika.

Czas realizacji wynosi 24 miesiące, a całkowity koszt projektu to 800 tysięcy euro.