Flaga Polski (źródło: Pixabay)
Flaga Polski (źródło: Pixabay)

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce o krok bliżej

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) uzyskała decyzję zasadniczą od Minister Klimatu i Środowiska w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej, zlokalizowanej w Polsce. Czy to oznacza, że inwestycja za niedługo ruszy?

Czego dotyczy wydana przez Minister Klimatu i Środowiska decyzja?

W dniu 11 lipca 2023 roku Minister Klimatu i Środowiska wydała decyzję zasadniczą dla PEJ, która potwierdza zasadność powstania w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej. Jak wynika z dokumentu, inwestycja ta jest zgodna z interesem publicznym oraz polityką realizowaną przez nasze państwo.

Decyzja ta oznacza, że spółka Polskie Elektrownie Jądrowe może zacząć działać w kierunku składania wniosków o kolejne pozwolenia administracyjne. Tego rodzaju dokumenty mają dotyczyć m. in. lokalizacji przyszłej elektrowni, a także pozwolenia na jej budowę. Jak twierdzą władze kraju, przedsięwzięcie, jakim jest elektrownia atomowa, stanowi istotny kamień milowy w kierunku poprawy sytuacji Polski pod względem bezpieczeństwa energetycznego naszego państwa.

Elektrownia atomowa
w Polsce
Pozytywna decyzja zasadnicza w sprawie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce (źródło: gov.pl)

Gdzie miałaby powstać pierwsza elektrownia atomowa?

Wniosek o uzyskanie decyzji od Minister Klimatu i Środowiska został złożony w kwietniu br. Zawarto w nim informacje na temat charakteru inwestycji, maksymalnej mocy zainstalowanej w planowanej elektrowni, a także o czasie jej eksploatacji i rodzaju technologii.

Jak wynikało z uchwały Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2022 roku, elektrownia atomowa o mocy 3750 MWe miałaby zostać zlokalizowana na obszarze Gminy Choczewo lub Gniewino i Krokowa, natomiast jako rozwiązanie technologiczne podano amerykańskie reaktory AP1000. Wniosek ten oraz zeszłoroczny dokument RM wpisują się w ustalone zarządzenia.

Jak wynika z informacji, udostępnionych na stronie rządowej, zadaniem elektrowni atomowej na Pomorzu ma być skompensowanie prognozowanego wzrostu na zapotrzebowanie na energię elektryczną, a także stabilność i dywersyfikację źródeł energii.