Część oferty (źródło: ARTE)
Część oferty (źródło: ARTE)

Serwis ARTE – treści dokumentalne i programy kulturalne za darmo i to po polsku

ARTE.tv, istniejący w polskiej wersji od 2016 roku, staje się coraz bardziej popularny. Serwis oferuje kulturalno-dokumentalne pozycje wideo. Jego niewątpliwymi plusami jest obsługa w języku polskim oraz brak opłat. Co można tam zobaczyć?

Co możemy obejrzeć w ARTE.TV?

ARTE jest serwisem streamingowym, który oferuje treści w języku polskim. Ponad 40% udostępnionych treści stanowi programy dotyczące polityki i społeczeństwa, niecałe 19% treści dotyczy tematów kultury, a 23% stanowią koncerty. Ponad 5% treści dostępnych w języku polskim to programy historyczne, prawie 5% to programy naukowe, a kolejne 5% stanowią programy o odkryciach i podróżach. Dostępne są również filmy i seriale fabularne, stanowiące niemalże 2%.

Póki co większość produkcji, dostępnych w języku polskim, to propozycje bez lektora czy dubbingu, w wersji z napisami, ale z informacji, jakie zdobył portal Wirtualnemedia.pl wynika, że nadawca ma zamiar rozbudowywać ofertę dla naszego języka.

Serwis może być użytkowany w obrębie przeglądarki czy aplikacji na urządzeniach z systemem Android TV, Google TV, a także Tizen, WebOS czy na przystawkach Apple TV. Część oferowanych programów dostępna jest w jakości 4K, a dodatkowo serwis nie odtwarza żadnych reklam.

Część oferty (źródło: ARTE)
Część oferty (źródło: ARTE)

Historyczny kanał, który przerodził się w streaming

ARTE, to nie tylko serwis streamingowy, ale przede wszystkim publiczna telewizja francusko-niemiecka, która od początku swojego istnienia dążyła do zbliżenia krajów europejskich, poprzez dostęp do szeroko pojętej kultury. W swojej ofercie od początku zapewniała dostęp do treści z dziedziny polityki, historii oraz zagadnień społecznych.

Wersja VOD zapoczątkowała w wersji francusko-niemieckiej już w 2007 roku i znana była jako pionierska oferta „ARTE+7”, dzięki której użytkownicy otrzymywali internetowy dostęp do niektórych programów już 7 dni od ich pierwszej emisji na antenie. W 2015 roku serwis rozszerzył swoją ofertę VOD o dostęp wideo w języku angielskim i hiszpańskim, w 2016 roku w języku polskim, a w 2018 roku również w języku włoskim. Oferta serwisu obejmuje więc aż sześć języków – francuski, niemiecki, angielski, hiszpański, włoski oraz polski.

Część oferty (źródło: ARTE)
Część oferty (źródło: ARTE)

Jak twierdzi przedstawicielka serwisu ARTE, oferta dla polskich widzów jest systematycznie poszerzana i w ciągu każdego miesiąca pojawia się około 10 nowych programów z polskim lektorem, szczególnie biorąc pod uwagę sukcesywnie rosnące zainteresowanie.

Obecnie dostępne programy z polskim lektorem to na przykład „Karambolage Warszawskie słoiki”, „Liban: W sercu Hezbollahu” czy „Azbest – niekończąca się historia”, ale również reportaże ARTE i taśmy z historią muzyki.