Smart Home (źródło: Pixabay)
Smart Home (źródło: Pixabay)

Smart home w Polsce. Czy nowo budowane domy są inteligentne?

Inteligentne domy w Polsce to coraz częstszy widok. Jak jednak sytuacja ma się w nowo wybudowanych budynkach na terenie naszego kraju? Czy wdrażamy smart home na potęgę? A może jednak traktujemy go z dystansem? Oto nowy, interesujący raport.

Na jakie urządzenia smart decydują się Polacy budujący domy?

Pojęcie smart home jest szerokie, a coraz więcej osób chwali się sterowaniem różnorodnymi, domowymi sprzętami za pomocą smartfona czy wybranego asystenta głosowego. Jak jednak przedstawia się ta sprawa w najnowszych domach w Polsce? Serwis Oferteo.pl postanowił to sprawdzić, pytając 465 osób, które w 2022 roku budowały dom.

Jak wynika z raportu platformy, co trzeci nowy dom, już na początku w swoim wyposażeniu otrzymał inteligentne urządzenia. Najczęstszym zastosowaniem narzędzi smart okazało się być sterowanie ogrzewaniem (81%), kamery monitoringu (77%) oraz alarmy (61%) i oświetlenie (61%). Również sporo, bo aż 59% pytanych postanowiło także zamontować wideo-dzwonki lub domofony, natomiast mniej niż połowa wspomniała o takich urządzeniach, jak gniazdka elektryczne, bramy garażowe, czujniki, klimatyzatory, oczyszczacze powietrza, programowalne piloty i przełączniki, stacje pogodowe, termostaty, systemy audio, zamki czy zawory.

Urządzenia smart home, które wdrażane są w nowo budowanych domach w Polsce (źródło: Oferteo.pl)
Urządzenia smart home, które wdrażane są w nowo budowanych domach w Polsce (źródło: Oferteo.pl)

Dlaczego Polacy decydują się na tworzenie smart home?

Większość z zapytanych przez serwis osób zdecydowało się na wdrożenie więcej niż jednego inteligentnego urządzenia. Pojedyncze sprzęty pojawiły się natomiast w domach 32% ankietowanych. Decyzja o inwestycji w obiekty smart home zrodziła się u 34% respondentów już na etapie budowy domu, dzięki czemu montaż i przede wszystkim estetyka zostały zachowane kompleksowo od razu.

Ankietowani, zapytani o powód instalacji inteligentnych urządzeń na pierwszym miejscu wymienili chęć zwiększenia komfortu (72%), w tym możliwość wdrożenia automatyzacji. Poza tym sporo osób, bo aż 60% wspomniało o ich zainteresowaniach, związanych z nowymi technologiami. Mniej niż połowa zdecydowała się na smart sprzęty przez wzgląd na bezpieczeństwo (44%), natomiast 30% stwierdziło, że inwestycja w inteligentne urządzenia pozwoli na ograniczenie kosztów za rachunki. Kilka procent respondentów wspomniało także o namowach ze strony projektanta, fachowców lub rodziny czy znajomych.

Powody montażu urządzeń typu smart (źródło: Oferteo.pl)
Powody montażu urządzeń typu smart (źródło: Oferteo.pl)

Jak wynika z raportu, 87% osób, które zdecydowały się na wdrożenie inteligentnych urządzeń, uznało, że sprzęty spełniają ich oczekiwania. Polacy coraz częściej decydują się na samodzielny montaż urządzeń (35%), choć udział fachowców też nie jest mały. Wykwalifikowane ekipy przeprowadziły pełną instalację tego rodzaju sprzętu w 28% przypadków. Sporo osób zdecydowało się także na podzielenie pracy pomiędzy fachowca, a siebie. W ten sposób 29% Polaków pozwoliło na większość procesu montażu wykwalifikowanym ekipom z częściową samodzielną instalacją, natomiast jedynie 8% wykonało większość prac samodzielnie, a tylko niewielką część oddało w ręce fachowców.

W jaki sposób przebiegał montaż inteligentnych sprzętów? (źródło: Oferteo.pl)
W jaki sposób przebiegał montaż inteligentnych sprzętów? (źródło: Oferteo.pl)