Inteligentny pierścień (źródło: Oura Ring)
Inteligentny pierścień (źródło: Oura)

Inteligentny pierścień Oura pomoże walczyć z samotnością

Oura wdraża funkcję Oura Circles, angażując się w zapobieganie samotności. Nowa opcja pozwala na stworzenie kręgów wybranych użytkowników, którzy wzajemnie będą wspierać się w gorszym dla nich czasie i jednocześnie cieszyć ze wspólnych osiągnięć.

Tworzenie więzi, inteligentny pierścień i walka z epidemią

Jak twierdzi firma Oura, podstawą zamysłu tego urządzenia oraz nowo wprowadzanej funkcji jest koncepcja ubuntu, której wiodącym hasłem jest „to nie ja; to my”. Tworzenie takiej społeczności jest odpowiedzią na potrzebę tworzenia wspólnoty oraz walkę z tzw. epidemią samotności, która istniała już od lat, a izolacja związana z pandemią COVID-19 jeszcze bardziej wzmogła problem zdrowia psychicznego.

Jednak jak donoszą medycy, tworzenie więzi w społeczeństwie jest jednym ze sposobów, które mogą pomóc każdej osobie w odnalezieniu się i uporaniu z „chorobą samotności”. Dlatego też postanowiono poszerzyć możliwości, jakie daje swoim użytkownikom inteligentny pierścień, udostępniając funkcję Oura Circles.

Kręgi użytkowników Oura, czyli społeczność sposobem na walkę z samotnością

Nowa opcja opiera się o stworzenie społeczności, w obrębie której możliwe będzie dzielenie się mierzonymi parametrami o śnie, czy odbywanych aktywnościach. Aplikacja pozwala teraz na stworzenie kręgu użytkowników, gdzie można udostępniać swoje postępy oraz śledzić zachowania innych, zaufanych i skrupulatnie wybranych osób z grona rodziny, przyjaciół, a nawet terapeutów.

Inteligentny pierścień (źródło: Oura)
Inteligentny pierścień (źródło: Oura)

Oura Circles pozwalają na to, aby inni śledzili Twoje wyniki, ale również, abyś Ty śledził wyniki swoich bliskich. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, kiedy inni potrzebują zaangażowania, reakcji czy pomocy w codziennym życiu. Aplikacja pozwala też na tzw. świętowanie zwycięstw, a więc wspólną radość z osiągniętych celów w śnie czy treningu, które zmierzył inteligentny pierścień. Możliwe jest także dodawanie reakcji w postaci emotikon.

Jeden z naukowców behawioralnych, będący specjalistą w Oura, sugeruje, aby do kręgu dobierać osoby, które w żaden sposób nie będą ograniczały komfortu użytkownika. Jest to podstawą do bezpieczeństwa danych, wzajemnego szacunku czy prawdziwego współczucia. Badacz zaznacza, aby również nie krytykować osób, otrzymujących kiepskie wyniki, co mogłoby przynieść im negatywne dla zdrowia psychicznego skutki.