Przykład użycia Stable Doodle (źródło: Stability AI)
Przykład użycia Stable Doodle (źródło: Stability AI)

Stable Doodle zamieni dowolny szkic w artystyczny obraz

Startup Stability AI, znany z generatora obrazów Stable Diffusion, pokazał swoje kolejne narzędzie, które zostało oparte o sztuczną inteligencję. Najnowszy model został ukryty pod nazwą Stable Doodle i zajmuje się przetwarzaniem szkiców na obrazy.

Nowe narzędzie, które Twój szkic zmieni w piękną grafikę

Narzędzie do generowania obrazów ze szkiców nie jest zupełną nowością – na rynku znalazły się już tego typu produkty. Stable Doodle jest jednak bardziej precyzyjne i dedykowane dosłownie dla każdego, nie ma znaczenia czy użytkownikiem staje się osoba o zaawansowanych umiejętnościach czy początkujący, rozpoczynający swoje pierwsze przygody z graficznym światem. Aby uzyskać satysfakcjonujący obraz wystarczą chęci do stworzenia szkicu oraz dostęp do sieci internetowej, a także kilka sekund oczekiwania.

Stable Doodle jest modelem opartym o zaawansowany model Stable Diffusion XL oraz adapter T2I, wywodzący się spod skrzydeł Tencent ARC. Połączenie tych dwóch potężnych narzędzi pozwala na przeprowadzenie analizy szkicu, aby na jego podstawie wygenerować obraz o artystycznym charakterze.

Adapter, stanowiący podstawę narzędzia, pozwala na uwzględnienie wielu warunków wyjściowych w postaci szkiców, map segmentacji czy pozycji obiektu. Jego rozbudowana sieć obejmuje około 77 milionów parametrów.

W jaki sposób użyć Stable Doodle?

Najnowszy produkt został ujęty na platformie ClipDrop, wykupionej przez Stability AI od startupu Init ML, niegdyś należącego do byłych pracowników Google. Stable Doodle dostępny jest jako eksperymentalne narzędzie, nie wymaga logowania, jednak obejmują go dzienne limity.

Interfejs jest prosty, przyjazny i intuicyjny. Wystarczy wejść w witrynę internetową i narysować dowolny szkic. Po stworzeniu własnej wariacji użytkownik może wybrać styl spośród: Photographic, Fantasy Art, Origami, Isometric, Digital Art, Comic Book, Anime, Cinematic, Analog Film, Neon Punk, Pixel Art, Low Poly, 3D Model, Line Art.

Ostatnim już krokiem jest wpisanie polecenia pomocniczego oraz kliknięcie „Generate”. Narzędzie generuje cztery różne obrazy, wybraną przez użytkownika grafikę można pobrać, a także edytować.