Nowe roboty koszące (źródło: STIGA)
Nowe roboty koszące (źródło: STIGA)

Nowe roboty koszące STIGA wjeżdżają w wiosenną trawę z dożywotnią łącznością GPS

Marka STIGA poszerza gamę produktów o pięć kolejnych modeli swoich autonomicznych maszyn ogrodniczych. Roboty koszące zyskały dostęp do licznych technologii, które zadbają o właściwą pielęgnację trawnika i utrzymywanie go w idealnie przeciętej formie.

Roboty koszące zajmą się trawą w ogrodzie

Wiosenny czas zbliża się nieubłaganie, a razem z nim mnóstwo pięknej zieleni. Dla osób z ogródkiem to moment na zaplanowanie kolejnych, często czasochłonnych obowiązków, takich jak koszenie trawnika. Z pomocą oczywiście przychodzi technologia, a mianowicie autonomiczne roboty koszące, które zadbają o równo przyciętą murawę.

Jedną z wiodących firm w dziedzinie różnorodnych maszyn ogrodniczych, cechujących się wydajnością i skutecznością, jest marka STIGA. Z okazji nadchodzącej wiosny przedsiębiorstwo zaprezentowało nowe autonomiczne urządzenia, które zaspokoją potrzeby każdego posiadacza ogrodów.

Podstawą działania wprowadzanych na rynek sprzętów jest aż 37 opatentowanych rozwiązań technologicznych, spośród których aż 20 powiązanych jest z nawigacją, kolejne 8 z łącznością, a 9 dotyczy budowy, konstrukcji czy rozwiązań typowo mechanicznych. Jedną z najważniejszych funkcji jest korzystanie przez roboty koszące STIGA z tzw. wirtualnego obszaru RTK GPS, wspieranego przez Active Guidance System (AGS). Zadaniem tych technologii jest zapewnienie maszynom dostępu do najwyższej stabilności sygnału, co jest niezwykle istotne, aby zachować ciągłość pracy i zapobiegać przestojom w pielęgnacji trawnika.

Technologie i ceny najnowszych maszyn STIGA

Nowe roboty koszące na całej trasie komunikują się ze stacją bazową, dzięki czemu trawnik jest dokładnie i jednolicie strzyżony. Użytkownik może korzystać z aplikacji, która na bieżąco informuje użytkownika o statusie i zadaniach maszyny. Dodatkowo możliwe jest również zdefiniowanie harmonogramu czy wyregulowanie wysokości cięcia, a także dokaszanie krawędzi.

System wykorzystywany przez roboty koszące pozwala również na dostosowanie kąta czy toru przycinanego trawnika, a także ustalenie stref wyłączonych z koszenia za pomocą tzw. linii rozdzielającej. Maszyna poinformuje użytkownika, gdy na trasie przejazdu zostaną napotkane przeszkody. W przypadku wystąpienia awarii robot prześle powiadomienie push do właściciela wprost na smartfon.

Do portfolio marki wkrótce dołączą modele, takie jak A 500 za 7900 złotych, A 750 za 9805 złotych oraz A 1000 za 11915 złotych, które dedykowane do trawników od 500 do 1000 m2. Rodzina robotów o dla nieco wyższych przebiegów powiększy się o model A 7500 za 27885 złotych oraz A 10000 za 32545 złotych.