Palantir AI (Źródło: palantir)
Palantir AI (Źródło: palantir)

Palantir prezentuje AI przystosowaną do kontroli pola bitwy

Palantir Artificial Intelligence Platform to system przeznaczony do stosowania na współczesnym polu bitwy. AI pomaga oszacować możliwości wroga oraz sugeruje odpowiednie reakcje.

AI przysługuje się różnym branżom

Kolejne firmy i segmenty klientów odkrywają potencjał drzemiący w narzędziach sztucznej inteligencji. Już nie tylko artyści tworzący grafiki i filmy wideo szeroko wykorzystują algorytmy do kreowania niecodziennych dzieł — roboty w nią wyposażone zyskują inteligencję, biurowi i naukowi asystenci wspierają nas w codziennej pracy a projektanci tworzą z jej pomocą odzież. Gdzie jeszcze można wykrozystać AI? Okazuje się, że sztuczne mózgi znajdą też miejsce… w dowództwie armii.

A to zasługa firmy Palantir, która dostarcza już systemy nadzoru i monitoringu amerykańskim organom imigracyjnym i celnym. Ich najnowszy system, Palantir Artificial Intelligence Platform (AIP), to partner operatorów wojskowych śledzących sytuacje na polach bitew. Firma zaprezentowała demo, w którym AI współpracuje z człowiekiem podczas odkrycia sił wroga w pobliżu granicy. Cyfrowy asystent działający niczym ChatGPT doradza i pomaga rozmieścić drony zwiadowcze, opracowuje taktyczne odpowiedzi na postrzeganą agresję, a nawet organizuje zagłuszanie łączności wroga. System pomaga też oszacować skład i możliwości najeźdźcy oraz sugeruje odpowiednią reakcję w przypadku odkrycia jednostek pancernych.

Czy to najlepszy asystent dowództwa?

Aby zapewnić funkcjonowanie w sposób etyczny i zgodny z prawem, system opiera się na trzech filarach. Po pierwsze — AIP ma być zintegrowany z tajnymi, bezpiecznymi bazami, umożliwiającymi analizowanie w czasie rzeczywistym wrażliwych danych. Drugim filarem jest to, że użytkownicy będą mogli przełączać zakres i działania każdego LLM i zasobu w sieci. Samo AIP wygeneruje bezpieczny cyfrowy zapis całej operacji, kluczowy dla złagodzenia zagrożeń prawnych, regulacyjnych i etycznych we wrażliwych sytuacjach. Po trzecie — najnowocześniejsze zabezpieczenia i reguły działania zapobiegną podejmowaniu przez system nieautoryzowanych akcji.

Demo nie wyjaśnia jednak, w jaki sposób czynnik ludzki zabezpieczy dodatkowo działania systemu ani jakie kroki są podejmowane, aby zapobiec fałszowaniu istotnych faktów i szczegółów przez LLM, na których opiera się system. Nie ujawniono żadnych informacji dotyczących gdzie lub kiedy miałoby rozpocząć się faktyczne wdrożenie systemu.