Yoda wytworzony przez AI (źródło: Curious Refuge/Twitter)
Yoda wytworzony przez AI (źródło: Curious Refuge/Twitter)

AI przejmie produkcję filmów? Niektórzy są tego pewni

AI jest w stanie wygenerować filmy, zwiastuny czy reklamy, które łudząco przypominają prawdziwie wytworzone wideo. Ostatnio w serwisie YouTube pojawił się zwiastun kolejnej części „Gwiezdnych Wojen” w stylu Wesa Andersona, która oczywiście nie powstaje. Czy mimo to sztuczna inteligencja w przyszłości może przejąć rynek filmowy?

„The Galactic Menagerie”, czyli „Gwiezdne Wojny” w stylu Andersona

Sztuczna inteligencja tworzy już dłuższe teksty na podstawie wskazówek danych przez człowieka, generuje obrazy dźwięki w oparciu o monity tekstowe, a teraz jeszcze pragnie sprawdzić się w tworzeniu wideo. Czy to oznacza, że w przyszłości przejmie także rynek filmowy? Niektórzy sądzą, że tak, jednak póki co AI swoje prace rozpoczyna od zwiastunów filmowych.

W serwisie YouTube pojawiło się minutowe wideo, które zostało w pełni stworzone przez sztuczną inteligencję. Zwiastun wymyślonego filmu „The Galactic Menagerie” jest pomysłem grupy Curious Refuge, która zajmuje się tworzeniem kreatywnych treści. Zamysł dotyczył nowej wersji Gwiezdnych Wojen, jednak opracowanej w oparciu o charakterystyczną twórczość reżysera Wesa Andersona. Przykładem jego kinematografii jest dość znany „Grand Budapest Hotel” czy też „Kochankowie z Księżyca”.

Zwiastun pokazał postacie z tradycyjnych „Gwiezdnych Wojen”, a więc znalazła się tam księżniczka Leia, Luke Sywalker czy Darth Vader, jednak zmianie uległy twarze. Aktorzy, którzy mieliby wystąpić w tym nieprodukowanym filmie, pochodzą ze znanych produkcji Wesa Andersona, a należą do nich Scarlett Johansson, Owen Wilson oraz Jeff Goldblum.

Choć ten krótki film wygląda całkiem nieźle i jest naprawdę kreatywny, czasami spotyka się z krytyką. Z takim podejściem twórczość skomentował sam Anderson.

Reżyser Marvela i Avengers jest przekonany do mocy AI

Curious Refuge ogłosiło, że zachwyca ich ogólna reakcja na stworzony dzięki AI film i trwają już prace nad kolejnymi. Grupa wspomina również o tym, iż wiele osób kontaktowało się i pytało, jak wyglądał proces tworzenia zwiastuna. W odpowiedzi kreatywny twórcy mają w planach zorganizować szkolenie i przekazać wiedzę na temat generowania własnych zwiastunów. Imitacja Gwiezdnych Wojen to nie jedyna propozycja Curious Refuge, ale niecierpliwie czekamy na kolejne.

Znany z produkcji filmowych Marvela i Avengers, amerykański reżyser Joe Russo, również zabrał głos. Uważa on, że AI jest w stanie przeprowadzić ogromną rewolucję na rynku filmowym już w ciągu najbliższych dwóch lat. Joe zaznacza, że wideo tworzone przez sztuczną inteligencję może dawać szansę na ewolucję, spersonalizowanie oraz interaktywność konkretnych historii.

Nie zapominajmy, że istnieją już filmy czy reklamy z deepfake’ami, dzięki nim po raz kolejny mogliśmy zobaczyć odcinek kultowego „Świata według Kiepskich” z nieżyjącymi już aktorami czy Bruce’a Willisa w reklamie, któremu obecny stan zdrowia nie pozwala na kontynuację zawodu.