Unia Europejska

Papież i UE interesują się sztuczną inteligencją. Podręcznik etyki w technologiach już dostępny

Unia Europejska wzięła w swoje ręce proces regulowania sztucznej inteligencji. Przedsiębiorstwa jednak nie są zadowolone z zaproponowanej ustawy, co podkreśliły w liście otwartym. Watykan natomiast wydał własny podręcznik na temat etyki w technologiach.

Unia Europejska i dwuletnia ewolucja ustawy o AI

Od dobrych kilku miesięcy jednym z najbardziej topowych tematów jest sztuczna inteligencja. AI wykorzystują już liczne firmy od dobrych kilku lat, choć sporo osób przyjmuje to do wiadomości właśnie teraz. Sklepy, wyszukiwarki czy reklamy od dawna korzystały z licznych narzędzi, które ułatwiały „przyciągnięcie” większej liczby klientów. Jednak dopiero w dobie mody na sztuczną inteligencję pojawiają się w związku z nią także spore obawy.

Dlatego instytucje, takie, jak Unia Europejska czy też Watykan, pochylają się nad regulacjami narzędzi, jakie oferuje nam sztuczna inteligencja. Choć ta pierwsza swoje prace nad aktem rozpoczęła przed dwoma laty, a 14 czerwca poszerzyła je, dopiero teraz niektóre spośród europejskich firm właśnie postanowiły podpisać się pod listem otwartym kierowanym do unijnych władz.

Jak twierdzą przedsiębiorstwa, najnowsze ustalenia mają być nieskuteczne i mogą negatywnie wpływać na konkurencję, a nawet „zagrozić suwerenności technologicznej”. Wśród ponad 150 podpisanych przeciwko ustawie dyrektorów ogromnych firm znalazły się m. in. takie, jak Renault, Heineken, Airbus czy Siemens.

Według najnowszej wersji proponowanej przez UE ustawy o sztucznej inteligencji, dostawcy modeli AI będą zobowiązani do pełnej rejestracji swojego produktu. Oznacza to, że będą zmuszeni do stworzenia oceny ryzyka oraz spełnienia poszczególnych wymogów na temat przejrzystości narzędzi, a także ujawnienia szczegółów dotyczących ujawnienia danych, które chronione są prawem autorskim.

Pokłosiem takich regulacji byłyby ogromne koszty przestrzegania przepisów, ponoszone przez przedsiębiorstwa. Niejednokrotnie mogłoby to zmusić różne firmy do wycofania się z europejskiego rynku.

Sztuczna inteligencja pod bacznym okiem Watykanu i papieża Franciszka

Bez komentarza nie pozostaje także Watykan z papieżem Franciszkiem na czele. Głowa Kościoła Rzymskokatolickiego podjęła współpracę z Uniwersytetem Santa Clara. Miała ona na celu stworzenie organu o nazwie Instytut Technologii Etyki i Kultury (ITEC). Jego zadaniem jest opracowywanie wytycznych na temat AI, a podręcznik etyki sztucznej inteligencji już jest dostępny. „Etyka w dobie przełomowych technologii: plan operacyjny” jest rozbudowanym na ponad 130 stron kompendium o bezpiecznym i zgodnym ze standardami podejściu do innowacyjnych technologii.

Papież Franciszek Midjourney SI zdjęcie
sztuczna inteligencja
„Puchowy papież” to dzieło sztucznej inteligencji (źródło: Reddit/trippy_art_special)