TactGlove - haptyczne rękawiczki dla fanów VR

TactGlove – haptyczne rękawiczki dla fanów VR (niekoniecznie na zimę!)

Już w książce Player One Ernesta Cline’a z 2011 roku, ważnym elementem wirtualnej rzeczywistości były specjalne haptyczne ubrania, pozwalające jeszcze bardziej zagłębić się w cyfrowym świecie bohaterom tej powieści. I ta fikcja literacka powoli staje się już faktem, między innymi za sprawą produktów firmy bHaptics, która kilka zaprezentowała specjalne rękawiczki TactGlove.

TactGlove – haptyczne rękawiczki dla fanów VR

Jeśli jesteście dużymi fanami wirtualnej rzeczywistości, z pewnością słyszeliście już wcześniej o firmie bHaptics, która ma już na swoim koncie kilka ciekawych akcesoriów VR. Najnowszym z nich są rękawiczki TactGlove, które pozwolą nam dosłownie poczuć wirtualne przedmioty w VR, dzięki specjalnym wbudowanym liniowym silniczkom wibracyjnych na palcach i kciukach.

Rękawiczki kupić będzie można w trzech rozmiarach, a dzięki specjalnemu materiałowi, akcesorium to będzie można również bezproblemowo prać. TactGlove są oczywiście bezprzewodowe, a wbudowane baterie powinny wystarczyć na ok. 4 godzin ciągłej pracy. Rękawiczki działać mają zarówno z goglami Oculus Meta Quest 2, jak i również HoloLens 2.

Cena i dostępność

Ile taki gadżet kosztuje? Niestety, sporo, bo aż 299 dolarów za parę, czyli tyle samo co… gogle Meta Quest 2! Cena ta nie powinna jednak dziwić – za nowe technologie zawsze przychodzi nam zapłacić więcej.

Większy problem widzę w tym, że TactGlove wspierają tylko wybrane gry z biblioteki Questa 2, które obsługują sterowanie przy pomocy samych dłoni, a nie domyślnych kontrolerów. A takich tytułów w sklepie Oculusa nie ma niestety na ten moment zbyt dużo, choć trzeba zauważyć, że ich liczba ciągle się powiększa.

Może TactGlove przyczyni się nawet do większej popularności tej funkcjonalności gogli?

W przeszłości firma bHaptics wyprodukowała już specjalne kamizelki, a także innego rodzaju nakładki na ciało, które również przy pomocy haptycznych wibracji pomagały zwiększyć immersje w grach VR. Co ważne, akcesoria te cieszyły się całkiem sporą popularnością, jak na tak bądź co bądź niszowe urządzenia.

Producent jeszcze tego nie potwierdził, ale można się spodziewać, że TactGlove, będą współpracować z pozostałymi produktami bHaptics.