Helikopter ratowniczy (źródło: Pixabay)
Helikopter ratowniczy (źródło: Pixabay)

Tagi dla załóg helikopterów. Podniosą bezpieczeństwo akcji ratowniczych

Firma IQonboard opracowała tagi, które pozwolą na szybkie raportowanie osób i sprzętu, umieszczanego na pokładach helikopterów. Urządzenie to może automatycznie pobierać informacje i przesyłać je do odpowiednich systemów.

Lekki, mały i odporny na czynniki zewnętrzne tag dla załóg helikoptera

IQtag, stworzona przez kanadyjską firmę IQonboard, działa w oparciu o łączność Bluetooth LE. Opatentowane urządzenie jest niewielkie i lekkie, jego rozmiar sięga 5,3 na 1,3 centymetra, natomiast masa to jedynie 22 gramy. Ten minimalistyczny znacznik jest trwały, odporny na wodę i pył, a jego klasa szczelności plasuje się na poziomie IP67.

IQtag (źródło: Nordic Semi)
IQtag (źródło: Nordic Semi)

Urządzenie może być przyczepiane do odzieży roboczej konkretnych osób z załogi lub też na ładunkach, które umieszczane są na pokładzie. Dzięki urządzeniu IQtag możliwe będzie zatem przeprowadzenie szybkiego przesłania danych na temat posiadacza lub ładunku, co z kolei zostanie przesłane do aplikacji pokładowej w oparciu o łączność Bluetooth LE. Moduł ten został oparty na SoC produkcji Nordic Semi.

Urządzenia dla automatycznej rejestracji i bezpieczeństwa

Sprzęt jest łatwy i szybki w użyciu, można go w prosty sposób skonfigurować i zaprogramować, a dane, które otrzymuje, to imię i nazwisko lub nazwa ładunku oraz masa. Zastosowanie tej technologii oszczędza czas, a jest to możliwe dzięki automatycznej rejestracji i widoczności w czasie rzeczywistym osób lub rzeczy, które znajdują się na pokładzie.

Takie rozwiązanie eliminuje potrzebę ręcznego szacowania masy oraz kalkulacji wyważenia, koniecznego do podejmowania właściwego działania przez pilotów i dyspozytorów.

Technologia IQtaga ma także bezpośredni wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa lotniczego, a także ograniczenie zadań pilotów helikopterów. Dzięki temu operatorzy są w stanie skupić się na locie oraz przebiegu procesu akcji ratowniczych, poszukiwawczych czy przeciwpożarowych. Urządzenie działa w oparciu o baterię CR2450, która pozwala na jeden rok ciągłej pracy.