Najnowsza stacja kosmiczna NASA – Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który w ostatnim czasie pokazał swój prawdziwy potencjał – cały czas pracuje, wykonując badania różnych zakątków Wszechświata. Odkrył coś bardzo ważnego – najbardziej oddaloną galaktykę, jaką kiedykolwiek zarejestrowano.
Odkryto galaktykę GLASS-z13, która jest niewyobrażalnie daleko
Dzięki NIRC-am, czyli jednemu z urządzeń, które ma do dyspozycji Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, przy użyciu podczerwieni odkryto galaktykę GLASS-z13, która jest zarówno najstarszą, jak i najbardziej oddaloną galaktyką, jaką obecnie znamy. Obiekt liczy aż 13,5 miliarda lat – zatem powstał zaledwie 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu, czyli teoretycznym początku Wszechświata.
Możliwość zaobserwowania omawianej dziś struktury jest niemal jak podróż w czasie, ponieważ światło wygenerowane przez GLASS-z13, które jesteśmy w stanie zobaczyć (bądź co bądź na zdjęciu to zaledwie zlepek pikseli) – ma właśnie 13,5 miliarda lat, bo tyle zajęło fali dotarcie do Teleskopu Jamesa Webba. A jak daleko od Ziemi jest położona ta galaktyka? 33 miliarda lat świetlnych.
Poprzedni rekord był zarezerwowany dla galaktyki GN-Z1, odkrytej w 2016 roku, której wiek ustalono na 13,4 miliarda lat – a więc była rekordzistka jest 100 milionów lat młodsza, niż GLASS-z13. Szacuje się, że GN-Z1 oddalony jest od naszej planety o około 32 miliardów lat świetlnych.
To dopiero początek odkryć Teleskop Jamesa Webba
Urządzenie to cechuje się naprawdę ogromnymi możliwościami, które ukazał niespełna dwa tygodnie temu. Pokazał bowiem zdjęcia Wszechświata, o których wcześniej mogliśmy sobie tylko pomarzyć, jednocześnie ukazując prawdziwe piękno otaczającej nas przestrzeni (oczywiście – w dużej odległości).
Jeden z naukowców, wykorzystujących potencjał teleskopu, który opublikował pracę naukową o tym odkryciu – Rohan Naidu – powiedział, że znaleźli kilka galaktyk, które mogą być równie stare, co nowo odkryta z13. Uczeni mają wiele lat na dokonanie niesamowitych odkryć, ponieważ najnowsze obserwatorium kosmiczne ma działać co najmniej 5,5 roku – do nawet dekady.
W praktyce jednak może być to dłuższy okres – podobnie jak było w przypadku Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, który rozpoczął swoją misję w roku 1990 i miał służyć 15 lat, a w praktyce działa do dzisiaj.