Stacje pogodowe Netatmo wesprą meteorologów w badaniu pogody
fot. oiot.pl

Stacje pogodowe Netatmo wesprą meteorologów w badaniu pogody

Francuski producent rozwiązań Smart Home Netatmo będzie udostępniał meteorologom dane ze swoich stacji pogodowych. Dzięki temu dane dotyczące lokalnie panujących warunków będą jeszcze dokładniejsze i pomogą naukowcom lepiej analizować pogodę.

Netatmo nawiązało bardzo wartościową współpracę

Urządzenia firmy Netatmo z pewnością są znane fanom inteligentnego domu. Producent w swojej ofercie posiada między innymi systemy kamer, wideodzwonek, termostat, a nawet inteligentną stację pogodową. I to właśnie ten ostatni produkt wesprze meteorologów w całej Europie.

Netatmo nawiązał bowiem współpracę z organizacją EUMETNET (European Meteorological Network). Jest to sieć utworzona pomiędzy 31 krajami Europy, których państwowe podmioty zbierają dane pogodowe, wymieniają się nimi i kooperują w ramach różnych programów, które mają na celu m.in. dokładniejsze badanie klimatu i lepsze prognozowanie pogody. Jednym z nich jest właśnie przedsięwzięcie o nazwie Pogoda z Netatmo.

W ramach tego projektu producent wspiera meteorologów z EUMETNET w prowadzeniu badań i tworzeniu prognoz. Jednym z elementów współpracy jest udostępnienie zbieranych przez Netatmo danych pogodowych, pochodzących z rozsianych po Europie inteligentnych stacji meteorologicznych. Takie dane są niezwykle cenne, gdyż pozwalają monitorować zmiany pogodowe z większą dokładnością.

Stacje pogodowe Netatmo wesprą meteorologów w badaniu pogody
fot. oiot.pl

Co w związku z tym?

Z informacji pochodzących z lokalnych stacji skorzysta wiele instytucji państw członkowskich tego stowarzyszenia, w tym także polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ogromna ilość nowych źródeł informacji o pogodzie będzie mogła spłynąć do IMGW, który opracowuje przeróżne prognozy i ostrzeżenia pogodowe.

To właśnie dane z tej jednostki są wykorzystywane przy tworzeniu Alertów RCB, które mieszkańcy naszego kraju otrzymują na swoje smartfony przed nadchodzącymi burzami, upałami czy gradobiciami. Jak możemy się domyślić, dzięki informacjom z urządzeń francuskiego producenta alerty te będą mogły zyskać na dokładności.

Użytkownicy stacji pogodowych Netatmo nie muszą się jednak zgadzać na przekazywanie informacji do EUMETNETu. Producent zastrzega, że jest to całkowicie dobrowolne, a jeśli posiadacz takiego urządzenia zgodzi się na udostępnianie danych meteorologom, zostaną one w pełni zanonimizowane i uniemożliwią identyfikację właściciela.

Tysiące takich urządzeń przekazują już informacje o lokalnych warunkach pogodowych do mapy pogodowej Netatmo, do której dostęp ma każdy zainteresowany. Podobnie, jak w przypadku nowej współpracy, użytkownicy mogą wybrać, czy zbierane przez nich informacje są udostępniane na mapie, czy też widoczne wyłącznie dla nich.

Netatmo mapa stacji pogodowych
fot. oiot.pl