Tesla Model 3
(fot. Tesla)

Tesla rozszerza dostęp do Pełnej Zdolność do Samodzielnej Jazdy

Zdecydowanie Tesla należy do czołówki w kwestii systemów wspierających i wyręczających kierowcę. Teraz firma Elona Muska postanowiła rozszerzyć dostępność swojego najbardziej zaawansowanego systemu, który docelowo ma stać się rozwiązaniem oferującym autonomiczną jazdę.

Możliwości systemów robią spore wrażenie

Jak przed chwilą wspomniałem, Tesla oferuje zestaw systemów wsparcia kierowcy, które należą do czołówki na rynku motoryzacyjnym. W internecie znajdziemy mnóstwo filmów, na których możemy zobaczyć Teslę poruszającą się niemal bez udziału kierowcy. Samochody Elona Muska radzą sobie nie tylko na autostradach czy prostych drogach, ale również w mieście.

Do prawdziwej jazdy w pełni autonomicznej jeszcze daleka droga, ale postęp, jaki wykonała Tesla, naprawdę robi wrażenie. Obecnie topowy system określany jest przez producenta nazwą „Pełna Zdolność do Samodzielnej Jazdy” i zapewnia m.in. nawigację na Autopilocie, funkcję zmiany pasa ruchu czy automatyczne parkowanie, a także rozpoznaje sygnalizację świetlną. W planach jest natomiast wprowadzenie automatycznego kierowania na ulicach miast.

Pełna Zdolność do Samodzielnej Jazdy dla każdego zainteresowanego

Elon Musk poinformował, że opisywany system staje się dostępny dla każdego zainteresowanego użytkownika. Oczywiście dla każdej osoby, które zapłaci za dostęp i możliwość korzystania z „Pełnej Zdolność do Samodzielnej Jazdy”.

Warto jednak tutaj zaznaczyć, że dotyczy do użytkowników w USA. Najpewniej z czasem rozwiązanie pojawi się również na innych rynkach, w tym również w Polsce, ale musimy jeszcze trochę poczekać – data wprowadzenia nie jest obecnie znana.

Tesla FSD
(fot. Tesla)

Wypada jeszcze dodać, że obecnie omawiany system wciąż pozostaje w fazie testów beta. W związku z tym mogą występować błędy i różne problemy. Co więcej, nie należy go jeszcze traktować jako rozwiązania, które pozwoli puścić kierownicę i bez obaw dojechać do miejsca docelowo.

Tesla oferuje „Pełną Zdolność do Samodzielnej Jazdy” w cenie aż 39 tys. złotych. To naprawdę sporo, ale śmiem twierdzić, że fani marki, chcący otrzymać namiastkę autonomicznych samochodów przyszłości, raczej zdecydują się na zakup tego systemu.