Domowy magazyn energii Powerwall 3 (źródło: Tesla)
Domowy magazyn energii Powerwall 3 (źródło: Tesla)

Debiutuje domowy magazyn energii Tesla Powerwall 3

Tesla znana jest przede wszystkim z produkcji samochodów elektrycznych, jednak w jej ofercie można znaleźć także stacje ładowania, panele fotowoltaiczne czy akumulatory. Do portfolio firmy dołączyła właśnie kolejna wersja domowych magazynów energii Powerwall 3.

Domowe magazyny energii

Powerwall to domowe baterie, które odpowiedzialne są za zbieranie energii elektrycznej z sieci lub też wyprodukowanej przez ogniwa fotowoltaiczne. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie w przypadku niedoboru prądu czy sposób na przechowanie samodzielnie wytworzonej energii.

Przydatna, dość spora skrzyneczka, w trzecim wydaniu może zebrać nawet 13,5 kWh prądu i pracować z większą ciągłą mocą, sięgającą nawet do 11,5 kW. Jak wynika z informacji udostępnionych przez Elona Muska, najnowszy Tesla Powerwall może pracować z chwilową mocą na poziomie 30 kW. Oznacza to, że urządzenie sprawdzi się również wtedy, gdy domownicy potrzebują w jednym czasie spożytkować duże ilości energii elektrycznej.

Tesla zabezpieczy dostęp do energii elektrycznej

Poprzednia wersja o nazwie Powerwall+ była wyposażona w baterię o tej samej pojemności użytkowej, jednak przyjmowała inną formę. Ważąc 114 kilogramów osiągała rozmiary 160 na 75 na 16 centymetrów, najnowsza propozycja marki Tesla zyskała nieco większą masę wynoszącą około 130 kilogramów, natomiast jej wymiary to 110 na 61 na 20 centymetrów.

Urządzenie może być łączone w spory magazyn, zawierający maksymalnie cztery jednostki, dzięki czemu akumulatory będą w stanie zgromadzić aż 54 kWh. Powerwall 3 został wyposażony w zintegrowany falownik o sprawności sięgającej 97,5%.

Na ten moment sprzedaż realizowana jest wyłącznie na terenie USA, gdzie koszt sięga do 8400 dolarów, co po prostym przeliczeniu daje około 33 360 złotych.