Toyota bZ4x
Toyota bZ4x fot. Toyota

Elektryk Toyoty wycofywany z rynku. Powód?

Toyota bZ4X to pierwszy seryjnie produkowany SUV tej marki z napędem elektrycznym. Jego sprzedaż on-line rozpoczęto w marcu 2022 roku i już wtedy sprzedano 108 aut. Aktualnie nadal cieszy się popularnością wśród klientów. Jednak producent zaczął mierzyć się z problemem, który zmusił go do wycofywania samochodów z rynku. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w elektrykach… mogą odpaść koła.

Toyota wycofuje SUV-a z rynku

Toyota bZ4X wyposażona jest w litowo-jonowy akumulator o pojemności 71,4 kWh. Samochód w podstawowej wersji z 204-konnym silnikiem miał przejechać, według obietnic producenta, do 516 km. Aktualnie może być z tym spory kłopot, gdyż – jak podaje portal BBC – lepiej na razie zrezygnować z jazdy nim. Śruby w kołach bZ4X mogą poluzować się tak bardzo, że będzie to groziło ich odpadnięciem, a co za tym idzie „zgubieniem kół”. Niestety, sytuacja ta zdarzyć się może nawet przy niskim przebiegu.

Firma wydała oświadczenie

Toyota oczywiście natychmiast wydała oświadczenie, w którym potwierdziła doniesienia o wycofaniu SUV-ów – i to całkiem sporej ilości – bo chodzi aż o 2700 modeli bZ4X w USA, Europie, Kanadzie i Japonii.

Jeśli koło odczepi się od pojazdu podczas jazdy, może to spowodować utratę kontroli nad pojazdem, zwiększając ryzyko wypadku.

Mówi o usterce rzecznik Toyoty, którego słowa zacytował portal BBC.

Podkreślił również, że użytkownicy elektryków powinni wstrzymać się od jazdy do czasu rozwiązania problemu. Dodatkowo padła też informacja ze strony BBC o tym, że nie wszystkie modele bZ4X zostały wycofane, jednak tego nie skomentował sam rzecznik.

Niestety, są podejrzenia, że wciąż nie jest dokładnie znana przyczyna samoczynnego luzowania śrub. Do takiego wniosku można dojść po słowach ze strony producenta, który twierdzi, że jest ona wciąż badana. Oczywiście, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo klientów, o usterce poinformowane zostały również japońskie służby.

Jak podaje BBC, inny japoński producent aut, Subaru, również zdecydował się na taki krok. W tym przypadku wycofano 403 pojazdy elektryczne marki Solterra. Na razie jednak bez podania oficjalnych przyczyn tej decyzji.