Videogigagan (źródło: arxiv.org)
Videogigagan (źródło: arxiv.org)

Adobe wykorzystuje sztuczną inteligencję, by poprawić jakość nieostrych nagrań wideo

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej treści oglądamy w internecie, jakość wideo ma ogromne znaczenie. Adobe, znane przedsiębiorstwo informatyczne, stworzyło nową technologię, która umożliwia wyraźne zwiększenie rozdzielczości nagrań.

Co to jest VideoGigaGAN od Adobe?

VideoGigaGAN to projekt naukowców z Uniwersytetu Maryland, College Park oraz Adobe Research, który pozwala na znaczną poprawę rozdzielczości wideo – aż do ośmiokrotnie większej niż oryginał. Dzięki temu wygląda na dużo bardziej szczegółowe i czyste, bez typowych problemów takich jak np. zniekształcenia obrazu, które często pojawiają się przy użyciu innych, tradycyjnych metod zwiększania rozdzielczości. Chociaż są one efektywne w przypadku zdjęć, często zawodzą przy próbie zastosowania ich zwłaszcza przy szybkich scenach – nie potrafią dodawać bardzo szczegółowych elementów, których nie widać dobrze w pierwotnym materiale wideo.

Dobry model VSR (Video Super Resolution) musi potrafić tworzyć nowe, realistyczne elementy, których nie ma w oryginalnych, niskiej jakości nagraniach. Nowy program wykorzystuje potencjał GAN, aby temu przeciwdziałać, oferując gładki i ostry obraz, zarówno w statycznych ujęciach, jak i w dynamicznych scenach.

Choć VideoGigaGAN jest jeszcze w fazie testów, Adobe już teraz pokazuje, jak dobrze działa ta technologia. Na przykładach wideo można zobaczyć, w jaki sposób narzędzie poprawia detale, takie jak tekstura skóry czy zagięcia ubrań, czyniąc obraz bardziej naturalnym. To otwiera wiele możliwości zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów zajmujących się filmem i wideo.

Videogigagan (źródło: videogigagan.github.io)

Perspektywy rozwoju

Na razie firma nie zapowiedziała, kiedy program będzie dostępny dla szerszego grona użytkowników, na przykład jako wtyczka w popularnym oprogramowaniu Adobe Premiere Pro. Już wcześniej prezentowała także inne innowacje podczas konferencji Adobe MAX 2023, jak ulepszanie jakości GIFów i wideo w niskiej rozdzielczości.

To pokazuje, że dzięki takim narzędziom, możemy spodziewać się w przyszłości jeszcze lepszej jakości filmów i wideo, które będą wyglądały świetnie na wszelkiego rodzaju ekranach. To nie tylko miła odmiana dla profesjonalistów, ale także dla zwykłych użytkowników nieposiadających zbyt dużego doświadczenia, którzy chcą, aby ich produkcje wyglądały lepiej.