Robot I-Seed (źródło: IIT/YouTube)
Robot I-Seed (źródło: IIT)

Biodegradowalny robot do nasion wydrukowany w 3D

Jeden z włoskich uniwersytetów opracował robota nasiennego I-Seed, który został wydrukowany w technologii 3D. Powstał poprzez inspirację kształtem ziarna, może poruszać się wewnątrz gleby, a przy tym jest autonomiczny i biodegradowalny.

Robot inspirowany kształtem ziarna

Zespół naukowców z Istituto Italiano di Tecnologia (IIT), który zlokalizowany jest w Genui, zdołał opracować robota nasiennego I-Seed. Maszyna powstała z biodegradowalnych materiałów w oparciu o technologię druku 3D oraz elektroprzędzenia, a jej forma została zainspirowana kształtem ziarna. Wynalazek jest w stanie przemieszczać się wewnątrz gleby bez względu na zmienne warunki wilgotnościowe.

Robot I-Seed (źródło: IIT)
Robot I-Seed (źródło: IIT)

I-Seed jest autonomiczny, nie potrzebuje do swojego działania baterii i innych źródeł energii, a dzięki wbudowanym czujnikom jest w stanie monitorować parametry, składające się na jakość gleby, a także wskaźniki powietrza, do których należy udział dwutlenku węgla, temperatura oraz wilgotność.

W jaki sposób powstał I-Seed?

Inspiracją dla badaczy była roślina znana jako pelargonia pachnąca Geranium. Dzięki niej naukowcy zdołali opracować higromorficzną strukturę, która – dzięki zachodzącym zmianom wilgotności – jest w stanie dostosowywać swój kształt do aktualnych potrzeb.

Geranium (źródło: Pixabay)
Geranium (źródło: Pixabay)

Istotny aspekt uzyskania właściwych efektów kiełkowania stanowią odpowiednie warunki środowiskowe. To właśnie dzięki idealnym parametrom prawdopodobieństwo kiełkowania wzrasta. Nasiona opierają się o martwe tkanki, wykonane na bazie celulozy, co pozwala na powstawanie odkształceń w zależności jedynie od zmian wilgotności.

Naukowcy, w oparciu o analizę histologiczną, poszukiwali metody na odtworzenie nasion, wykorzystując technologię elektroprzędzenia oraz druku 3D. W taki sposób zbadano nanokryształy celulozy i tlenek polietylenu, a następnie połączono je z biodegradowalnymi i termoplastycznymi polimerami.

Opracowane w ten sposób automatyczne maszyny będą mogły ułatwić eksplorację i monitorowanie składu i stanu gleb. Ich opracowanie jest tanie, a ich użycie przede wszystkim nie generuje negatywnych skutków na środowisko naturalne.