Droga Mleczna Pixabay
(źródło: Pixabay)

Już w ten weekend na niebie zaobserwujemy pięć planet w jednej linii

17 czerwca na polskim nieboskłonie będzie można zaobserwować niezwykłe zjawisko – Saturn, Neptun, Jowisz, Uran i Merkury będą widoczne na wschodnim horyzoncie, rozłożone wzdłuż ekliptyki. O której będzie można zaobserwować planety?

Planety na polskim firmamencie

Już 17 czerwca, wczesnym rankiem, będzie można zobaczyć razem na niebie Merkurego, Urana, Jowisza, Neptuna i Saturna. Jowisz i Saturn będą łatwe do zauważenia gołym okiem, gdy będą świecić jasno nad horyzontem. Do obserwacji reszty planet przyda się przynajmniej lornetka lub mały teleskop. Ponieważ Merkury zawieszony będzie nisko nad horyzontem, mogą go przesłonić drzewa lub wysokie budynki. Sugerujemy obserwację całego zjawiska z piętra lub podwyższenia.

O której godzinie zajdzie całe zjawisko? Na około godzinę przed wschodem słońca, a więc w zależności od miejsca zamieszkania konieczne jest odpowiednie ustawienie budzika:

  • w Warszawie wschód słońca tego dnia nastąpi o godzinie 4:19, dlatego obserwacje warto rozpocząć o 3:20,
  • w Krakowie wschód słońca będzie o 4:25, dlatego budzimy się już o 3:25,
  • w Gdańsku wschód słońca będzie o 4:10, dlatego tu wstajemy najwcześniej – o 3:10,
  • w Szczecinie wschód słońca o 4:30, więc tu pośpimy najdłużej – do 3.30.

Ponieważ zorientowanie się, w które miejsce na niebie należy spojrzeć, nie jest wcale takie proste, warto podeprzeć się aplikacją do obserwacji ruchu planet i gwiazd, np. SkyView Lite, dostępnej na iOS i Androida, lub portalu Stellarium. W serwisach możemy wcześniej podejrzeć miejsce obserwacji przy wskazanej dacie i godzinie, aby zawczasu się przygotować.

Już w ten weekend planety będą na wyciągnięcie ręki (Źródło: pixabay)
Już w ten weekend planety będą na wyciągnięcie ręki (Źródło: pixabay)

Kosmos pełen zgrabnych baletnic

Weekendowy taniec planet warty jest obserwacji ze względu na to, że takie zjawisko zdarza się rzadko. Następna okazja do podejrzenia trzyplanetowego ustawienia będzie w lipcu. A dla tych, co nie lubią czekać – Agencje Kosmiczne chętnie udostępniają zdjęcia kosmicznych tancerzy w internecie. Najwięcej tego typu zdjęć robi obecnie teleskop Webba, który podejrzał już narodziny gwiazdy, snującego się po kosmosie potwora czy palce boga.