Wyświetlacz Braile'a (źródło: Politechnika Krakowska)
Wyświetlacz Braile'a (źródło: Politechnika Krakowska)

Rewolucyjny wyświetlacz tłumaczący książki na Braille’a. Autorami są młodzi, polscy inżynierowie

Osoby niewidome mają ograniczony dostęp do literatury, jednak ten wynalazek młodych inżynierów z Politechniki Krakowskiej z pewnością im pomoże. Oto wyświetlacz, oparty o sztuczną inteligencję, który przetłumaczy tekst na alfabet Braille’a.

Niepełnosprawność wzroku i problem z dostępem do dzieł literackich

Jak szacują naukowcy, zaledwie 1% książek całego świata został przetłumaczony na Braille’a, czyli język, który pozwala czytać osobom z niepełnosprawnością wzroku. Na świecie jest minimum 2,2 miliarda ludzi z dysfunkcją widzenia, z czego 39 milionów jest niewidoma. Problem ten jest więc powszechny, a dotychczas nie zostało wdrożone urządzenie, mogące wspomóc niewidzących w czytaniu dzieł literackich.

Młodzi inżynierowie z Politechniki Krakowskiej mają jednak pewien pomysł. Zdołali opracować wyświetlacz Braille’a działający w oparciu o sztuczną inteligencję, a konkretnie system przetwarzania znaków oraz rozpoznawania tekstu ze zdjęć. To niewielkie urządzenie jest w stanie na bieżąco tłumaczyć książkę na alfabet Braille’a.

Projekt został wykonany w ramach pracy inżynierskiej studentów Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej. Wśród nich znalazł się Bartłomiej Szostak i Hubert Orlicki. Zamysł wynalazku pod względem merytorycznym wsparł promotor dr inż. Tomasz Makowski, a finansowym – uczelniana jednostka FutureLab.

Wyświetlacz Braile'a (źródło: Politechnika Krakowska)
Wyświetlacz Braile’a (źródło: Politechnika Krakowska)

Jak działa innowacyjny wyświetlacz Braille’a?

Opracowane na PK urządzenie w czasie rzeczywistym skanuje obraz tekstu, który miałby zostać przetłumaczony. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kamery, natomiast samo tłumaczenie uzależnione jest od algorytmów sztucznej inteligencji, przetwarzających zeskanowany tekst pisany na charakterystyczne wypustki, reprezentujące alfabet Braille’a. Tak otrzymane litery zostają wyświetlone na brajlowskim wyświetlaczu, skąd osoba niewidoma lub niedowidząca może je w łatwy sposób odczytać.

Samo urządzenie przybrało niewielką formę o kształcie skrzyneczki, która wewnątrz skrywa mnóstwo wzajemnie współpracujących modułów. Głównym jego elementem jest mikrokomputer Raspberry Pi ze sterownikiem czasowym typu PCA. Dzięki niemu możliwe było podłączenie serwonapędów, które pozwalają na generowanie ruchu pasków przesuwnych. Z kolei paski tworzą sekwencję pinów, będących już bezpośrednim narzędziem do odczytywania tekstu w języku Braille’a. Pozostałe elementy zostały wykonane z wykorzystaniem druku 3D, który uprzednio zaprojektowano w Fusion 360.

Całość projektu pochłonęła jedynie tysiąc złotych, a wynalazek jest już na szóstym poziomie gotowości technologicznej. Młodzi naukowcy mają zamiar kontynuować projekt, rozwijać urządzenie oraz wprowadzić tani sprzęt na rynek, aby wspomagał w codziennym życiu osoby niewidome.