Xiaomi w natarciu. W Polsce pojawił się nowy oczyszczacz i frytkownica, a przed nami premiera robotów sprzątających
Źródło: mi.com

Xiaomi w natarciu. W Polsce pojawił się nowy oczyszczacz i frytkownica, a przed nami premiera robotów sprzątających

W kwietniu chiński gigant wprowadził do sprzedaży kilka interesujących nowości. Na polski rynek trafił m.in. gigantyczny oczyszczacz powietrza oraz ulepszona frytkownica, a to tylko preludium, gdyż najbliższe dni przyniosą jeszcze premierę dwóch nowych odkurzaczy autonomicznych.

W nadchodzącym tygodniu rusza sprzedaż odkurzaczy Xiaomi E10 i S10. Co oferują?

W polskiej dystrybucji pojawią się dwa nowe modele robotów sprzątających. Pierwszy z nich to Xiaomi Robot Vacuum E10, który oferuje wysoką mocą ssania na poziomie 4000 Pa oraz przyzwoity czas pracy na baterii, gdyż ta ma pojemność 2600 mAh. W tym sprzęcie jest element mopujący, wyposażony w regulację przepływu wody, a dokładnie w trzy tryby jej dozowania.

Centrum dowodzenia jest aplikacja Xiaomi Home, w której użytkownik może wybrać jeden z czterech wariantów pracy (cichy, standardowy, średni i turbo) oraz przełączać pomiędzy odkurzaniem a myciem podłogi. E10 wyposażony jest w system nawigacji wizualnej oraz szereg czujników, w tym sensor kolizji oraz upadku. Warto zwrócić uwagę, że system opróżniania pojemnika na kurz został zmieniony i teraz znajduje się w bocznej obudowie, a nie – jak to zwykle bywało w sprzętach tej marki – pod pokrywą.

Drugi odkurzacz, który klienci zobaczą już za chwilę w sklepach, to Xiaomi Robot Vacuum S10. Tutaj podstawowe osiągi są podobne – moc ssania 4000 Pa, cztery tryby pracy i mop, który oferuje 3-stopniowy sposób dozowania wody. Pierwsza dostrzegalna różnica na korzyść S10 to bateria, która jest o 600 mAh większa, co daje urządzeniu dodatkowe minuty pracy na jednym ładowaniu. Według wyliczeń producenta jest to 130 minut działania, gdzie E10 sprząta przez 110 minut.

Droższy odkurzacz wyposażono w technologię nawigacji laserowej, czyli znany wszystkim LDS, który pozwala stworzyć bardzo dokładną mapę pomieszczenia, co z kolei przekłada się na lepszą ergonomię sprzątania i większą kontrolę nad całym procesem. Nowy odkurzacz dysponuje pamięcią pozwalającą na stworzenie 5 równoległych map, co sprawdzi się u osób mających kilka pięter oraz ma możliwość programowania stref i tworzenia wirtualnych ścian.

Roboty sprzątające będą miały swoją premierę już w nadchodzącym tygodniu, co oznacza, że będzie można je zakupić w oficjalnych sklepach marki. Ceny sprzętów nie są jeszcze jawne, ale z pewnego źródła wiemy, że mają być bardzo atrakcyjne.

[AKTUALIZACJA] W poniedziałek 24 kwietnia 2023 roku wystartowała sprzedaż obu odkurzaczy. Xiaomi Robot Vacuum E10 jest bardzo dobrze wyceniony, gdyż kosztuje 949 złotych, natomiast Robot Vacuum S10 oferowany jest za 1399 złotych.

Na polskim rynku pojawiły się już dwie inne nowości Xiaomi

Mowa przede wszystkim o olbrzymim oczyszczaczu powietrza Xiaomi Smart Air Purifier Elite, który przeznaczony jest do bardzo dużych przestrzeni, sięgających nawet 125 m2. Producent chwali się, że dzięki technologii plazmowej UV-C LED urządzenie jest w stanie skutecznie zwalczać wirusy oraz bakterie, a węgiel aktywny o wysokiej zawartości jodu wewnątrz filtra poradzi sobie z trudnymi i nieprzyjemnymi zapachami.

Zwrócić uwagę należy na wydajność oczyszczacza, gdyż ta oscyluje w granicach 600 m3 na godzinę oraz na kulturę pracy, która jest na zadziwiającym poziomie – w trybie cichym sprzęt nie przekracza głośności 20,2 dB. Design powinien spodobać się fanom gwiezdnych wojen, gdyż Purifier Elite przypomina nieco R2D2, tyle że się nie porusza i nie naprawi statku kosmicznego w razie potrzeby 😉

Oczywiście na pokładzie nie zabrakło łączności z aplikacją. Pozwoli ona sterować sprzętem zdalnie oraz monitorować stan powietrza wewnątrz pomieszczenia. Urządzenie jest już dostępne w sprzedaży, a jego cena została ustalona na poziomie 1999 złotych.

Xiaomi w natarciu. W Polsce pojawił się nowy oczyszczacz i frytkownica, a przed nami premiera robotów sprzątających
R2D2 to ty? (źródło mi.com)

Do polskiej oferty trafiła również większa wersja popularnej frytkownicy, czyli Xiaomi Smart Air Fryer Pro 4 L. Jak nazwa sama wskazuje, jej pojemność zwiększono do 4 L, co daje 0,5 litra więcej niż w poprzedniej generacji. Front nowego urządzenia również uległ małej metamorfozie, gdyż na przodzie pojemnika pojawiło się okienko, które pozwala podziwiać proces grillowania ziemniaków czy innych skrzydełek.

Zaprezentowane urządzenie działa na tej samej zasadzie, co poprzednik, czyli wykorzystuje do przyrządzania dań obieg gorącego powietrza. Inteligentna frytkownica łączy się z aplikacją Xiaomi Home i oferuje setki gotowych przepisów. Ile kosztuje Air Fryer Pro? Nieco więcej niż starszy model, bo 599 złotych.

Xiaomi w natarciu. W Polsce pojawił się nowy oczyszczacz i frytkownica, a przed nami premiera robotów sprzątających
Pojemnik w Xiaomi Air Fryer Pro został przeszkolony (źródło mi.com)

A co słychać na dalekim wschodzie? Okazuje się, że też dźwięk odkurzacza i to potężnego

Nie zapominajmy o rodzimym rynku producenta, ponieważ tam też się dzieje. W Chinach zadebiutował właśnie odkurzacz Xiaomi MIJIA Sweeping and Mopping Robot 2, który oferuje naprawdę wiele. Przede wszystkim potężną moc ssania, która wynosi 5000 Pa, baterię o pojemności 5200 mAh oraz funkcję obrotowego mopa. Element ten podnosi się automatycznie, gdy urządzenie wykryje, że wjechało na dywan. Sprzęt wyposażono w stację dokującą, która umożliwia suszenie elementu mopującego oraz wymianę płynów, ponieważ dysponuje dwoma zbiornikami – na czystą i brudną wodę.

Xiaomi w natarciu. W Polsce pojawił się nowy oczyszczacz i frytkownica, a przed nami premiera robotów sprzątających
Xiaomi MIJIA Sweeping and Mopping Robot 2 (źródło: Xiaomi)

Robot sprzątający jest dostępny na lokalnym rynku w przedsprzedaży za 1999 juanów, czyli 1220 złotych. Trwa ona do 10 maja, a gdy się zakończy, to sprzęt powróci do swojej nominalnej ceny, która opiewa na 2499 juanów (po obecnym kursie mniej więcej 1530 złotych).