Robot CLOi (źródło: LG)
Robot CLOi (źródło: LG)

Robot LG CLOi – można go spotkać w bibliotece, restauracji albo muzeum

LG produkuje roboty usługowe, które dostosowują się do miejsca i zlecanych im zadań. Niedawno trafiły do biblioteki, gdzie pomagają i dostarczają użytkownikom książki.

Prężny rozwój w dziedzinie robotyki

Roboty usługowe możemy spotkać coraz częściej. Z pewnością słyszeliście o Kerfusiu krążącym po sklepach Carrefour czy o robotycznych dostawcach jedzenia, których można spotkać już w niektórych miastach Polski. Jak donosi Renub Research dziedzina ta przeżywa właśnie prężny rozwój, zresztą podobnie jak sztuczna inteligencja, czemu bacznie przyglądamy się od dłuższego czasu.

Robot CLOi (źródło: LG)
Robot CLOi (źródło: LG)

Rynek robotyki do 2027 roku ma osiągnąć wartość rzędu 42,4 miliarda dolarów, natomiast sektor robotów usługowych ma w latach 2021-2027 utrzymać łączną roczną stopę wzrostu CAGR na poziomie 24,6%.

Firma LG jest jednym z producentów, którzy zaprezentowali w ostatnich latach robota usługowego. CLOi otrzymuje coraz to nowsze ulepszenia, obejmujące autonomiczną jazdę, czujniki, dostęp do sztucznej inteligencji oraz kamer. Ten robot usługowy jest w stanie dostosować się do różnych zadań i środowisk, takich jak restauracje, hotele, muzea, centra handlowe, a nawet szpitale.

Robot CLOi (źródło: LG)
Robot CLOi (źródło: LG)

Koreańska biblioteka i muzea korzystają z usług LG CLOi

W ostatnim czasie CLOi trafił do Biblioteki Publicznej Changwon, zlokalizowanej w Korei Południowej, gdzie został zaprogramowany jako GuideBot. Robot nieustannie uczy się specyficznych funkcji, jakimi charakteryzuje się ten obiekt.

Poza tym trafiły tam jeszcze trzy roboty w postaci ServeBot, które w swoim stałym wyposażeniu otrzymały dwie półki i szufladę. Mają one na celu zwiększenie dostępności i wygody użytkownikom biblioteki, a także zajmować się dostarczaniem książek dzieciom oraz niepełnosprawnym.

Robot CLOi (źródło: LG)
Robot CLOi (źródło: LG)

Odwiedzający bibliotekę mogą również zamówić dane pozycje książkowe w punkcie wyszukiwania, a robot dostarczy je w odpowiednie miejsce w bibliotece, zamknięte w szufladzie, zabezpieczonej hasłem. Biblioteczne roboty LG przekazują także zwrócone książki do automatycznych stanowisk zwrotu, odciążając przy tym pracowników, zarówno pod względem fizycznym, jak i czasu pracy.

Robot CLOi (źródło: LG)
Robot CLOi (źródło: LG)

Biblioteka to nie jedyne miejsce w Korei, gdzie można spotkać CLOi. GuideBot przemieszcza się również w Muzeum Narodowym Gongju oraz Muzeum Zgromadzenia Narodowego. W tych lokalizacjach odpowiedzialny jest za udzielanie wskazówek dotarcia do obiektów, eksponatów, a także przekazywanie pouczających komentarzy.