Zmiany w aplikacji na telewizory (źródło: YouTube)
Zmiany w aplikacji na telewizory (źródło: YouTube)

YouTube na telewizorach przechodzi zmiany. Wideo pozostanie w centrum

Do aplikacji telewizyjnej YouTube nadchodzą kolejne zmiany. Użytkownicy będą teraz mieli stały podgląd na całość obrazu odtwarzanych treści i jednocześnie będą mogli zapoznawać się z opisem oraz komentarzami przesyłanymi przez innych użytkowników.

Telewizyjne aplikacje potrzebują zmian

YouTube to jedna z najbardziej popularnych platform streamingowych, gdzie znajdziemy różnorodne treści, tworzone zarówno przez producentów filmowych, jak i internautów czy vlogerów. Serwis pozwala nam także oglądać sportowe zmagania czy przebieg gier i jest dostępny na wielu urządzeniach, zarówno w przeglądarkach, jak i w odpowiednio dostosowanych do sprzętów aplikacjach.

Z YouTube bardzo często korzystamy w smartfonach i możemy śmiało przyznać, że mobilna wersja jest wygodna, płynna i spełnia oczekiwania użytkowników. Jednak z aplikacji możemy korzystać nie tylko na urządzeniach typu tablet czy telefon, ale również na dużych, domowych ekranach. Wersja dedykowana na telewizory nie jest doskonała – często zostaje nieco z tyłu podczas wszelkich aktualizacji czy wprowadzanych do mobilnych wersji udogodnień i ulepszeń.

YouTube na telewizorach przechodzi zmiany. Wideo pozostanie w centrum

Zmiany w YouTube na telewizorach

W 2023 roku można jednak było zaobserwować poprawienie się niektórych funkcji. Wśród zmian pojawiła się m.in. odświeżona karta „Biblioteka”. Nieco wcześniej wdrożono także nowoczesne, pionowe menu, które umożliwia teraz zapoznanie się z informacjami o filmie oraz komentarzami, a to wszystko w prosty, szybki i wygodny sposób.

Dzięki nowej opcji użytkownicy zyskali także trochę więcej swobody, podgląd na film nie był już tak mocno przysłonięty jak wcześniej, gdy wszelkie informacje pojawiały się na środku ekranu. Trzeba jednak przyznać, że pionowy słupek z informacjami nadal nieco ograniczał pole widzenia wideo. Teraz YouTube ma zamiar to zmienić.

Zmiany w aplikacji na telewizory (źródło: YouTube)
Zmiany w aplikacji na telewizory (źródło: YouTube)

Wygodne menu z boku ekranu, wprowadzone w zeszłym roku, nadal pozostaje na swoim miejscu. Zmiany objęły teraz sam podgląd wideo, który automatycznie zmniejszy się i dostosuje do lewej części wyświetlacza, dzięki czemu odtwarzana treść nie będzie przysłaniana przez interfejs. Oznacza to, że użytkownik będzie widział zarówno cały obraz prezentowanego wideo, jak i boczne menu w wygodnym słupku.

YouTube na telewizorach przechodzi zmiany. Wideo pozostanie w centrum

Jak na swoim blogu tłumaczą twórcy YouTube’a, zmiany nadchodzące do aplikacji dedykowanej na telewizory mają zapewnić wygodną interaktywność. Użytkownik zachowa łatwą dostępność do podstawowych funkcji, takich jak uruchamianie, pauzowanie czy przewijanie, z jednoczesnym i intuicyjnym dostępem do informacji o produktach, które przedstawiane są na filmach.