YouTube Shorts
(fot. YouTube)

Czekaliście? YouTube Shorts trafia na ekrany telewizorów

Jeśli zawsze chcieliście mieć TikToka w wersji od Google na ekranie telewizora, to mamy dobre informacje. YouTube Shorts będzie można teraz oglądać również w aplikacji na telewizorze.

YouTube Shorts również na telewizorze

Co chcielibyście otrzymać w aplikacji YouTube na TV? Może mniej reklam? Zmiany w interfejsie, które ułatwią poruszanie się po aplikacji? Cóż, tego pierwszego raczej nigdy nie dostaniecie w darmowej wersji. Natomiast druga opcja jest jak najbardziej możliwa. Tymczasem twórcy zdecydowali się wdrożyć coś zupełnie innego – YouTube Shorts, czyli odpowiedź na rosnącą popularność TikToka.

Ekrany telewizorów, ze względu na swoje proporcje, raczej niekoniecznie wydają się być dobrym rozwiązaniem do wyświetlania pionowo nagranych filmów, ale skoro YouTube Shorts można oglądać na ekranach laptopów czy monitorów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozwiązanie pojawiło się również na dużych ekranach telewizorów.

YouTube Shorts na telewizorze
Pod uwagę były brane różne projekty interfejsu, ale finalnie wybór padł na opcję nr. 2 (fot. YouTube)

Filmy wyświetlane są na środku ekranu i, co ciekawe, otoczone są białą ramką. Z lewej i prawej strony mamy tło, które kolorystycznie jest dopasowane do głównego koloru filmiku. Oczywiście na ekranie, oprócz samego wideo, mamy jeszcze tytuł i nazwę autora, informacje o użytym dźwięku, a także zestaw przycisków (np. kciuk w górę i kciuk w dół).

Warto mieć na uwadze, że wideo w YouTube Shorts w aplikacji na TV, tak samo jak na smartfonie, nie przełącza się automatycznie. W celu przechodzenia pomiędzy poszczególnymi filmikami trzeba przełączać się za pomocą przycisków zlokalizowanych na pilocie. Podobno badania przeprowadzone przez YouTube wykazały, że użytkownicy oczekują właśnie takiego zachowania i chcą mieć kontrolę nad aktualnie odtwarzanym wideo.

YouTube Shorts
(fot. YouTube)

Możliwe, że już niebawem zobaczysz nowość na swoim telewizorze

Jak wynika z oficjalnych informacji, YouTube Shorts pojawi się na ekranach telewizorów z 2019 roku i nowszych, a także na nowszych konsolach do gier. Należy spodziewać się, że wideo w tym formacie zostanie wprowadzone również na przystawkach – np. Apple TV. Google podaje, że rozwiązanie ma trafić do użytkowników w ciągu najbliższych tygodni.

Sekcję YouTube Shorts znajdziecie na ekranie głównym aplikacji YouTube, a także po przejściu do kanału twórcy. Dowiedzieliśmy się jeszcze, że w planach jest dalszy rozwój i wprowadzanie dodatkowych funkcjonalności.