(źródło: Zalando)
(źródło: Zalando)

Zalando pracuje nad asystentem mody opartym o ChatGPT

Zalando, czyli europejska platforma internetowa poświęcona modzie i stylowi, niebawem wprowadzi asystenta, którego działanie oparte jest o znany i głośny ChatGPT firmy Open AI. Póki co, bot w wersji beta trafi do wybranych krajów i będzie dostępny w języku angielskim i niemieckim.

Asystent modowy w Zalando jeszcze tej wiosny

Wybrana grupa klientów już tej wiosny otrzyma dostęp do wersji beta asystenta modowego w aplikacji i w witrynie przeglądarki. Zalando traktuje to jako szansę na uwolnienie generatywnej sztucznej inteligencji, ale również polepszenie doświadczeń klientów, bezpośrednio związanych z zakupami online.

Takie rozwiązanie niebawem pozwoli na poruszanie się po asortymencie wirtualnego sklepu w oparciu o wypowiadanie przez użytkownika słów, terminów czy nawet długich pytań związanych z ubiorem. W taki oto sposób możliwe będzie skierowanie pytania do asystenta o to, co włożyć na konkretną okazję.

Asystent mody (źródło: Zalando)
Asystent mody (źródło: Zalando)

Bot sztucznej inteligencji pomoże w poszukiwaniu produktów

Aby nieco zwizualizować przyszłe możliwości bota, Zalando w ogłoszeniu podaje przykładowe pytanie, które brzmi „Co powinienem założyć na wesele na Santorini w lipcu?”. Takie szczegóły wystarczą, aby asystent „zrozumiał” jak bardzo to wydarzenie jest istotne i oficjalne, a także sprawdzi np. pogodę w tej lokalizacji oraz w tym konkretnym, podanym przez użytkownika czasie.

Następnie użytkownik otrzyma cenne wskazówki dotyczące odzieży. Ponadto bot AI przeprowadzi analizę poprzednich zakupów oraz preferencje klientów, a także dostępność rozmiarów w celu pełnej personalizacji.

Asystent mody w Zalando ma zapewnić swoim klientom nowy wymiar poszukiwań, które będą teraz jeszcze bardziej właściwe, trafne i dopasowane. Wersja beta będzie dostępna w języku angielskim i niemieckim na terenie państw takich, jak Niemcy, Irlandia, Wielka Brytania oraz Austria.

Serwis nie podaje jednak czy planuje wprowadzenie tego rodzaju bota na terenie Polski.