Sztuczna inteligencja, a dokładniej jej model o nazwie Pangu-Weather, będzie teraz prognozował pogodę. Jego możliwości trafiły na witrynę Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF), a autorami tego narzędzia są naukowcy z Huawei Cloud.
Metody przewidywania pogody
Badacze z Huawei Cloud opracowali model prognozowania pogody, oparty o sztuczną inteligencję. Pangu-Weather trafił na łamy strony internetowej Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody. Oznacza to, że każdy będzie mógł zapoznać się z zapowiedziami dotyczącymi nadchodzących zjawisk atmosferycznych w ciągu kolejnych 10 dni.
ECMWF udostępniło także raport techniczny, porównujący prognozy pogody utworzone przez Pangu-Weather oraz oficjalny system instytucji od kwietnia do lipca 2023 roku. Jak wynika z badań, oba systemy były zbliżone pod względem analiz oraz obserwacji globalnych wskaźników, ale również w kwestii zdarzeń ekstremalnych.
W raporcie zgromadzono też informacje o pozytywnych aspektach wprowadzania modeli AI i uczenia maszynowego do generowania przewidywań pogody. Te innowacyjne metody mogą w przyszłości stać się podstawą do poszerzania horyzontów prognoz, co nie jest realne w przypadku tradycyjnego prognozowania. Jej możliwości można wydłużyć o jeden dzień w ciągu każdej dekady, powodując dość mocny wzrost kosztów. Modele AI natomiast są tańsze, zachowując przy tym konkurencyjną dokładność.
Prognozy oparte na modelu AI
Europejska organizacja udostępnia kilka rodzajów danych prognostycznych, które tworzone są przy wsparciu AI w Pangu-Weather. Sztuczna inteligencja przewiduje teraz parametry na sześciu typach wykresów, zawierających:
- średnie ciśnienie na poziomie morza i prędkość wiatru 850 hPa,
- wysokość geopotencjalna 500 hPa i temperaturę 850 hPa,
- średnie ciśnienie na poziomie morza i wiatr 200 hPa,
- temperatura i geopotencjał przy różnych poziomach ciśnienia,
- temperatura na 2 metrach i prędkość wiatru na 10 metrach,
- prędkość wiatru i wysokość geopotencjalna na różnych poziomach ciśnienia.
Zgromadzone dane umożliwiają przewidywanie prognozy pogody, rozwój systemów, odnajdywania trajektorii burz, jakości powietrza, a także tworzenia wzorców pogody. Jednym z ostatnich zastosowań modelu AI autorstwa badaczy Huawei Cloud było śledzenie przebiegu tajfunów. Jednym z nich był Dusuri, który na początku sierpnia nawiedził Filipiny. W zeszłym tygodniu natomiast zjawisko Khanun uderzyło w Koreę Południową.
Testy modelu Pangu-Weather wykazały się wyższym poziomem precyzji w porównaniu do tradycyjnie stosowanych metod numerycznych, jednocześnie tworząc przewidywania 10 tysięcy razy szybciej. Weryfikacja parametrów meteorologicznych takich, jak wilgotność, prędkość wiatru, temperatura czy ciśnienie na poziomie morza zajmuje zaledwie kilka sekund.