Producent Oura, znany przede wszystkim z inteligentnych pierścieni, rozpoczął prace nad nowym urządzeniem. Jest nim plaster umieszczany na skórze, który – dzięki zaawansowanym mikrofonom, czujnikom ruchu oraz tlenu we krwi – może wspomagać diagnostykę bezdechu sennego.
Inteligentny plaster wykryje bezdech senny
W witrynie Urzędu Patentowego Stanów Zjednoczonych pojawiło się nowe zgłoszenie od firmy Oura, znanej z produkcji inteligentnych pierścieni, które mogą śledzić sen, odżywianie, a nawet zostały już zintegrowane z glukometrami. Teraz jednak producent prawdopodobnie ma w planach nowy wynalazek.
Tym razem zgłoszenie patentowe objęło inteligentny plaster, który miałby być przyklejany w różnych miejscach na skórze użytkownika. Jak wynika ze zdjęć umieszczonych w dokumencie, urządzenie mogłoby być lokowane na szyi, czole, za uchem czy też na klatce piersiowej. Sprzęt miałby w sobie zawierać mikrofon, czujniki ruchu, a także gromadzić dane na temat tętna i zawartości tlenu we krwi użytkownika. Jego zadaniem byłoby określanie prawdopodobieństwa wystąpienia bezdechu sennego.
Podejście Oura do bezdechu sennego
Bezdech senny jest dość częstą, ale również niebezpieczną sytuacją, która powoduje chwilowe zatrzymanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe, czyli po prostu wstrzymanie procesu oddychania. Do kolejnego wdechu powietrza dochodzi, gdy mózg wykryje zbyt wysoki poziom stężenia dwutlenku węgla.
Choć zazwyczaj człowiek po prostu zaczyna ponownie oddychać, to często dochodzi do wybudzenia się, generując zaburzenia snu i powodując spadek jego jakości.
Diagnostyka występowania bezdechu sennego jest trudna, wymaga podłączenia licznych czujników i przeprowadzenia drogiego badania. Co więcej, proces ten często obejmuje zaledwie jedną noc, która nie pozwala dojść do jednoznacznych wniosków. Dlatego też Oura pochyliła się nad problemem, twierdząc, że ten inteligentny plaster może wspomóc diagnostykę.
Opatentowane urządzenie ma wykrywać pozycyjny obturacyjny bezdech senny oraz dźwięki chrapania, częstość i wysiłek oddechowy, a także cykl snu i czuwania. Zebrane dane mogą pozwolić na zrozumienie zaburzenia oraz m. in. odnalezienie odpowiedniej dla danego użytkownika pozycji snu.