Bioniczna dłoń (źródło: Will Cogley/YouTube)
Bioniczna dłoń (źródło: Will Cogley/YouTube)

Ta bioniczna dłoń jest sterowana za pomocą kontrolera Leap Motion

Jeden z odkrywców znalazł sposób na udoskonalenie swojego wynalazku. Bioniczna dłoń działa dokładnie tak samo jak ludzka, jednak – zamiast mięśni – wykorzystuje silniki, a przewody z kolei naśladują ścięgna. W jaki sposób działa?

Bioniczna dłoń może naśladować ludzkie ruchy

Niejaki Will Cogley od lat prowadzi intensywne prace nad swoim wynalazkiem, a jest nim bioniczna dłoń, która będzie przypominała ludzką, zarówno pod względem budowy, jak i możliwości. Opracowane urządzenie jest identyczne pod względem wielkości ludzkiego odpowiednika oraz może wykonywać ruch w bardzo zbliżony do ludzkiego sposób. Jednak kontrola poszczególnych stawów w palcach stała się pewnego rodzaju wyzwaniem.

Bioniczna dłoń (źródło: Will Cogley/YouTube)
Bioniczna dłoń (źródło: Will Cogley/YouTube)

Wśród wielu pomysłów autor zdecydował się na wybór związany z użyciem trackera dłoni Leap Motion, uznając, że sposób ten będzie najbliższy działaniu ręki. Ludzkie palce nie są wyposażone w mięśnie, a za ich kierowanie odpowiedzialne są ścięgna oraz mięśnie ulokowane w samej dłoni oraz w przedramieniu.

Technologia i wykonanie wynalazku

Dlatego też wynalazca postawił na przewody, których zadaniem jest naśladowanie ścięgien, natomiast rolę mięśni pełnią silniki obrotowe serwo, odpowiedzialne za zwijanie tych przewodów. Pozostałe elementy konstrukcyjne zostały wykonane za pomocą drukarki 3D, która pozwoliła na stworzenie z żywicy struktury odpowiadającej kościom.

Pomysł został zrealizowany, jednak tak szczegółowo dopracowana bioniczna dłoń wymaga również oprogramowania. Proste sterowanie każdym stawem niezależnie byłoby nienaturalne i trudne, a to dlatego, że w pojedynczej dłoni konieczne było zainstalowanie aż 17 oddzielnych przewodów połączonych z silnikami, z czego dwa odpowiadają za ruch nadgarstka, a pozostałych 15 dotyczy samych palców.

Bioniczna dłoń (źródło: Will Cogley/YouTube)
Bioniczna dłoń (źródło: Will Cogley/YouTube)

Algorytmy mogłyby stać się rozwiązaniem tego rozbudowanego problemu, jednak ich stworzenie wymagałoby mnóstwa pracy, dlatego też wynalazca wpadł na pomysł wykorzystania trackera dłoni Leap Motion Controller 2, który odpowiedzialny jest za kontrolowanie ruchu i położenia własnej dłoni.

Innowator połączył zebrane dane z Unity, tworząc model 3D, oraz wdrożył wtyczkę Uduino, dzięki czemu bioniczna dłoń może być sterowana.