Usuwanie mikroplastiku z wody (źródło: news.ubc.ca)
Usuwanie mikroplastiku z wody (źródło: news.ubc.ca)

bioCap – ekologiczny filtr do wody usuwający mikroplastik

Naukowcy z University of British Columbia (UBC) w Kanadzie opracowali prosty i ekologiczny sposób usuwania mikroplastiku z wody. Ich metoda, nazwana bioCap, była w stanie zatrzymać do 99,9% cząsteczek plastiku w kolumnie wody.

Co to jest bioCap?

Jest to technika, która wykorzystuje dostępne materiały roślinne, takie jak kwas taninowy, kory, drewna i liści, a także trociny drzewne – produkt uboczny leśnictwa, który jest szeroko dostępny i odnawialny. W przeciwieństwie do filtrów plastikowych, nowe urządzenie nie przyczynia się do dalszego zanieczyszczenia, ponieważ wykorzystuje odnawialne i biodegradowalne materiały.

Technika bioCap polega na wykorzystaniu resztek drewna i naturalnych polifenoli, które tworzą silne i liczne interakcje molekularne z szerokim spektrum mikroplastików. Aby go stworzyć, naukowcy wykorzystali trociny pochodzące z fabryki mebli, które były modyfikowane kwasem taninowym – naturalnym polifenolem roślinnym, jako substrat zawierający związki celulozy, hemicelulozy i ligniny, które ułatwiają skuteczny transport wody.

Aby przetestować zdolność filtra do chwytania mikroplastików, badacze pompowali strumień wody przez kolumnę go zawierającą. Analizy mikroskopowe potwierdziły skuteczność chwytania cząsteczek przez bioCap. Jednak warto zaznaczyć, że trociny w stanie niesprawdzonym miały znacznie niższą skuteczność – poniżej 10%, co pokazuje, że polifenol jest kluczem do pochłaniania i chwytania.

Oczyszczone próbki z mikroplastiku (źródło: news.ubc.ca)
Oczyszczone próbki (źródło: news.ubc.ca)

Dlaczego mikroplastik to realny problem?

Niestety tak, gdyż stanowi rosnące zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska. Znaleźć go można w ubraniach, kosmetykach, opakowaniach i wielu innych produktach. Istnieje obawa, że mikroplastiki o mniejszym rozmiarze mogą przenikać przez barierę krew-mózg, gromadząc się w narządach i zagrażając zdrowiu.

Dlatego między innymi zbadano zdolność bioCap do usuwania mniejszych cząsteczek, a wyniki wskazały, że przefiltrowana woda prowadziła do ograniczenia gromadzenia się ich w ciele człowieka.

Mimo że eksperyment pozostaje na etapie prac laboratoryjnych, naukowcy są przekonani, że ich rozwiązanie może być łatwo i tanio skalowane, gdy znajdą odpowiedniego partnera przemysłowego. Odkrycie może sprawdzić się w systemach przetwarzania wody na skalę domową lub miejską.