Sztuczna inteligencja dla medycyny (źródło: Google)
Sztuczna inteligencja dla medycyny (źródło: Google)

Google wspomoże polskie startupy AI w sferze opieki zdrowotnej

Google rusza z nowym programem dedykowanym dla startupów AI z branży medycznej. Sztuczna inteligencja pomoże również firmom z Polski, które opracowały innowacyjne wynalazki. Co zaproponowali nasi rodacy?

Program technologicznego giganta

Sztuczna inteligencja to jeden z najczęściej poruszanych w tym roku tematów technologicznych. Jej nowe możliwości i narzędzia dotyczą wielu sfer życia, również medycyny, w tym diagnostyki oraz personalizowanej opieki oferowanej pacjentom. Ogłoszony w maju program Google for Startups Growth Academy: AI for Health został skierowany do startupów z Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

W ramach trzymiesięcznego programu, podczas którego użytkownicy będą zaangażowani w warsztaty na temat projektowania produktów, pozyskiwania klientów czy też odpowiedzialnego wprowadzania innowacji firmy będą miały kontakt z mentorami Google. Wśród ekspertów znajdą się osoby zajmujące się na co dzień usługami w obrębie Google Health, Verily, Fitbit, a także Google DeepMind.

W program zaangażowane zostały także cztery polskie startupy, które oferują innowacyjne rozwiązania dla branży medycznej. Wśród nich znalazła się firma Biocam, Labplus, StethoMe oraz Talkie.ai. Czym zajmują się te przedsiębiorstwa?

Polskie innowacje, które wspomoże Google

Firma Biocam opracowała kapsułkę endoskopową, która umożliwia przeprowadzenie badania obrazowego układu pokarmowego pacjenta w czasie rzeczywistym. Dzięki niej możliwe jest określenie i zlokalizowanie potencjalnych zagrożeń. Kapsułka wykorzystuje algorytmy AI, które pozwalają na zwiększenie rozdzielczości obrazu nawet czterokrotnie.

Kapsułka endoskopowa (źródło: BIOCAM)
Kapsułka endoskopowa (źródło: BIOCAM)

Labplus natomiast odpowiedzialne jest za tworzenie oprogramowania, wykorzystującego sztuczną inteligencję, przeznaczonego dla urządzeń medycznych. Pozwala na zautomatyzowanie analizy badań, które dotychczas realizowane są w laboratoryjnych murach. Dzięki dokładnej interpretacji uzyskanych wyników pacjent może zostać od razu skierowany do właściwej opieki.

Startup StethoMe stworzył inteligentny stetoskop, dedykowany przede wszystkim dla rodziców dzieci, chorujących na astmę. Urządzenie to pozwala na szybkie i łatwe wykrycie nieprawidłowych dźwięków, pochodzących z układu oddechowego. Sprzęt przeanalizuje wyniki i pozwoli na odpowiednią reakcję rodzica oraz kontrolowanie przebiegu czy zaostrzenia choroby.

Inteligentny stetoskop (źródło: StethoMe)
Inteligentny stetoskop (źródło: StethoMe)

Talkie.ai natomiast jest firmą, która automatyzuje telefoniczny kontakt z pacjentem. Osoba pragnąca skontaktować się z pomocą medyczną może zostać obsłużona od razu, dzięki wirtualnemu asystentowi, opartemu o sztuczną inteligencję. Opcja ta odbierze wszystkie telefony, bez długiego oczekiwania na linii, upraszczając również pracę rejestratorów medycznych.

Mikroskop z AI pomoże w poszukiwaniu nowotworu

Google pracuje również nad mikroskopem rzeczywistości rozszerzonej, którego zadaniem będzie wspomaganie lekarzy w odnalezieniu raka. Innowacyjne rozwiązanie zostało opracowane przez Departament Obrony, a wynalazek zawiera wskaźniki wizualne w postaci map cieplnych czy granic obiektów.

Choć pierwsze wieści na temat tego sprzętu pojawiły się już w 2018 roku, nadal żaden z prototypów nie przebadał pacjentów. Google jednak ma zamiar kontynuować prace i zmodernizować istniejące już mikroskopy świetlne, które dostępne są dla lekarzy w szpitalach.