Muzeum dinozaurów, źródło: PIxabay
Muzeum dinozaurów, źródło: PIxabay

AI pokonała paleontologów w analizie śladów dinozaurów

Naukowcy po raz pierwszy wykorzystali sztuczną inteligencję do odróżnienia dinozaurów po śladach. AI miała rozwiązać problem różnych opinii wśród badaczy. Czy było to skuteczne?

Sztuczna inteligencja dotyka nas coraz częściej

AI znajduje już zastosowanie w wielu dziedzinach. Będzie przecież podglądała kibiców na Mundialu w Katarze, dbając o ich bezpieczeństwo, na co dzień wspomaga medyków i biotechnologów w badaniach czy tworzeniu nowych leków, a nam pozwala tworzyć obrazy w Canvie w oparciu o tekst. Tym jednak razem okazało się, że była w stanie wykazać się większą wiedzą i umiejętnościami niż wykwalifikowany, wieloletni zespół badaczy śladów dinozaurów.

Zespół paleontologów zdecydował się wykorzystać sztuczną inteligencję w swoich analizach. Badanie dotyczyło śladów łap teropodów i ornitopodów, które podzieliły zespół.

Zagadka, którą próbuje rozwikłać AI

Teropody to mięsożercy, a ornitopody to roślinożercy i, choć ich kształty łap dość mocno się różnią, to szczegóły mogą wprowadzić, nawet bardzo doświadczonych naukowców, w zakłopotanie. Tak wydarzyło się właśnie tym razem – trzyosobowy zespół naukowców z Uniwersytetu w Queensland, w którym jeden stanął po stronie mięsożercy, drugi roślinożercy, a ostatni członek nie był w stanie się zdecydować.

Dlatego też postanowili wprowadzić sztuczną inteligencję, która sprosta ich wyzwaniu. Właściwe rozpoznanie roślino- lub mięsożercy jest niezwykle istotne, aby możliwe było oszacowanie różnorodności i liczby danego rodzaju dinozaurów na badanych obszarze.

Najbardziej zagadkowy odcisk łapy, który okazał się dla zespołu martwym punktem, okazał się ślad na pomniku Dinosaur Stampede National w Queensland, których powstanie datuje się na okres kredowy, czyli sprzed około 93 milionów lat.

Pomnik Dinosaur Stampede National w Queensland, źródło: https://www.dinosaurtrackways.com.au/news/home
Pomnik w Queensland, źródło: Dinosaur Stampede National

Do rozwikłania zagadki użyto konwulcyjnych sieci neuronowych (CNN), będących częścią sztucznej inteligencji. AI do swojego systemu CNN otrzymało od badaczy 1500 śladów, które już były znane. Aby przeprowadzenie analizy było łatwiejsze, ślady były prostymi rysunkami liniowymi. Po wprowadzeniu tych danych rozpoczęto testy. Zarówno do systemu, jak i każdemu członkowi zespołu paleontologów, przekazano 36 różnych śladów, które miały zostać posortowane pod względem roślino- lub mięsożerności. Sztuczna inteligencja zdobyła 90% prawidłowych wyników w przeprowadzonym teście, natomiast najlepsi naukowcy zdobyli około 75%.

Ślad z pomnika dla AI, źródło: Dinosaur Stampede National
Ślad z pomnika dla AI, źródło: Dinosaur Stampede National

Po wykonaniu tego doświadczenia postanowiono wprowadzić także ślad z pomnika. AI zadecydowała, że ślad należy do roślinożercy, jednak wyniku nie można uznać za pewnik. Istnieje jednak szansa (1:5000), że sztuczna inteligencja popełniła błąd. Jednak, kto wie, może naukowcy rozszerzą bazę i już na 100% dowiemy się czy ślad z pomnika należy do ornitopoda.