Teleskop KM3NeT (Źródło: https://www.km3net.org/)
Teleskop KM3NeT (Źródło: https://www.km3net.org/)

Podwodny teleskop pomoże zaobserwować kosmiczne cząstki

Projekt KM3NeT to europejska infrastruktura badawcza, która zostanie zlokalizowana na dnie Morza Śródziemnego. Podwodny teleskop pozwoli obserwować nieuchwytne cząstki, skrywające tajemnice wszechświata.

Małe kroki do poznania kosmosu

Przestrzeń kosmiczna to jedna z najmniej poznanych przez człowieka przestrzeni. Wciąż aktualne pozostaje mnóstwo pytań dotyczących kosmosu, życia pozaziemskiego i praw rządzących wszechświatem. Odpowiedzi na te pytania pomagają nam znajdować m.in. zaawansowane teleskopy, które uchwycają maleńkie fragmenty większej całości. Jednak gdy większość teleskopów umieszczana jest na ziemi lub na nieboskłonie – nowopowstająca europejska konstrukcja będzie obserwować kosmos z… dna morza.

Cubic Kilometre Neutrino Telescope to projekt prowadzony przez zespół naukowców z całej Europy, mający na celu pomoc w obserwacji neutrin. Znane jako nieuchwytne „cząstki-duchy”, mogą przenosić informacje o odległych regionach kosmosu, które inaczej uległyby degradacji. Problemem jest to, że prawie nie wchodzą w interakcje z otoczeniem. Miliardy neutrin przechodzą przez nasze ciała w każdej sekundzie, ale są one jednymi z najbardziej nieuchwytnych cząstek we wszechświecie, jeśli chodzi o rzeczywistą obserwację i zbieranie danych.

Dlatego właśnie na wybrzeżu Sycylii trwa konstrukcja potężnego super teleskopu. Naukowcy budują KM3Net pod powierzchnią Morza Śródziemnego w celu wykrywania superenergetycznych neutrin, które pochodzą z odległych galaktyk. Po ukończeniu będzie się składał z tysięcy sferycznych detektorów, przymocowanych do linek i zawieszonych pionowo na dnie morza jak wodorosty.

Sferyczne teleskopy zaobserwują podróżników z odległych krańców galaktyki

Ukończona konstrukcja będzie się składać z 6000 tego typu sfer, każda z 31 bardzo czułych detektorów zwanych fotopowielaczami. zawieszone zostaną około 3 kilometry pod powierzchnią wody. Dlaczego akurat tam?

Detektory, używane przez teleskop, szukają rozbłysków promieniowania Czerenkowa. Jest to światło, które wytwarzają neutrina podczas interakcji z cząsteczkami lodu lub wody. Detektory mogą odczytywać te błyski, pozwalając naukowcom określić, skąd pochodzi neutrino, a także inne dane, takie jak sposób, w jaki mogło się uformować.

Gdy konstrukcja zostanie ukończona, zyskamy kolejne pomocne narzędzie do poznawania tajemnic kosmosu.