Pracownia architektoniczna ANTA Architekci zdołała opracować projekt samowystarczalnego budynku. Dom Zmienny samodzielnie dostosujesz w konfiguratorze.
Inteligentny Dom Zmienny, który gromadzi energię
Polscy architekci zaprojektowali samowystarczalny budynek wypełniony technologią i inteligentnymi rozwiązaniami. Jego fotowoltaiczny dach, fasada oraz zadaszenie nad samochodem są w stanie zapewnić energetyczne potrzeby budynku.
„Dachy solarne są alternatywą nie tylko dla paneli fotowoltaicznych, ale dla dachów w ogóle. Takie zintegrowane rozwiązanie to jest po prostu kolejny krok w ewolucji fotowoltaiki.”
Lech Kaniuk, współzałożyciel i prezes współpracującej przy projekcie firmy SunRoof
Jak twierdzi Daniel Cieślik, główny projektant i właściciel pracowni architektonicznej ANTA Architekci, założenie powstałego budynku ma stanowić alternatywę dla mieszkań o dużych powierzchniach sięgających około 100 m2, a przy tym ma być bardziej dostępny dla szerszego grona. Budynek może być dostosowany do indywidualnych potrzeb przyszłych użytkowników.
Zaprojektowany budynek to Dom Zmienny, będący parterowcem o powierzchni ponad 140 m2, na którego posadowienie wystarczy działka o wymiarach 20,95 na 25,21 m. Obrys zewnętrzny budynku to jedyne, czego nie można zmienić. Do wyboru natomiast jest rodzaj dachu, może być on solarny lub zielony, ale również dwuspadowy, czterospadowy albo też wielospadowy.
W konfiguratorze dostępnym online możliwe jest także dostosowanie technicznych rozwiązań, opartych o warunki zabudowy lub też plan zagospodarowania terenu, który jest różny w zależności od lokalizacji.
Wycena od początku do końca
Jak zaznacza główny projektant, od zawsze szacowany koszt budowy domu z czasem się powiększał, a obecne sytuacje na rynku i ograniczona dostępność kredytów, a także ich znaczący koszt, sprawia, że sytuacja pogarsza się. Stąd pojawił się pomysł na wykonanie projektu Dom Zmienny, którego wycena jest możliwa od początku do samego końca.
Powstały z czasem Dom Zmienny jest samowystarczalny, co oznacza, że jest w stanie samodzielnie wyprodukować tyle energii, ile jest potrzebne, a w przypadku nadwyżki energii elektrycznej, jest ona lokowana w akumulatorze. Pełne naładowanie baterii natomiast przesyła pozostałą nadwyżkę do sieci, co sprawia, że ewentualny pobór energii z sieci jest niwelowany do zera. Energia z akumulatora może zatem zostać zużyta nocą lub w przypadku gorszych warunków pogodowych, a także do naładowania samochodu EV.