Na rynek trafiła autonomiczna szorowarka firmy Kärcher. Co potrafi?
Źródło: Karcher

Na rynek trafiła autonomiczna szorowarka firmy Kärcher. Co potrafi?

KIRA B 50 to pierwsze w pełni autonomiczne urządzenie do czyszczenia posadzek w ofercie marki Kärcher. Bez wątpienia metrowej wysokości potwór, sunący się galeryjnym holem bez pomocy człowieka robi wrażenie, ale kosztuje tyle, co dobrej klasy samochód.

Rozpoznaje przeszkody i unika kolizji. BHP płynie w jego tranzystorach

KIRA B 50 (ang. Kärcher Intelligent Robotic Applications) to szorowarka korzystająca z kilku nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają jej pracować w sposób autonomiczny. Wbudowane czujniki 360° z funkcją rozpoznawania otoczenia sprawiają, że robot jest w stanie zapobiegać wypadkom oraz omijać napotkane przeszkody, a także ludzi. Ten fakt, jak i to, że nie rejestruje żadnych detali, związanych z wyglądem napotkanych osób (RODO), sprawia, że jest bezpieczny i może pracować w środowisku, w którym pojawiają się klienci oraz pracownicy. Urządzenie wyposażone jest w sygnał świetlny, który pozwoli dostrzec je z oddali i zejść mu z drogi. Czasu będzie na to naprawdę wiele, ponieważ prędkość maksymalna robota nie przekracza 5 km/h.

KIRA B 50 korzysta z systemu FCPP (Floor Coverage Path Planning), który pomaga ustalić efektywną trasę sprzątania zarówno w przestrzeniach otwartych, jak i w tych posiadających korytarze, przejścia oraz zaułki. Producent chwali się tym, że algorytm zarządza także wydajnością pracy i dba o to, by robot oszczędnie gospodarował wodą oraz środkami czyszczącymi. Urządzenie w razie potrzeby można przeprogramować i ustawić tzw. strefy higieny, czyli miejsca, które wymagają intensywniejszej pracy. Dostęp do ustawień umożliwia duży, dotykowy wyświetlacz, a powiadomienia związane z działaniem sprzętu wysłane są bezpośrednio na urządzenia mobilne, w tym raporty z czyszczenia.

Jeżeli już o komunikacji mówimy, to KIRA B 50 jest sprzęgnięta z systemem Kärcher Fleet, który służy do zarządzania maszynami. Dzięki łączności GPS i komunikacji mobilnej pozwala lokalizować rozmieszczenie urządzeń i weryfikować, jakie usługi zostały przez nie wykonane, a jakie jeszcze nie.

Autonomiczna szorowarka oferuje sporą dokładność, gdyż jej głowica w jednym kroku zamiata i szoruje posadzkę, a zintegrowana szczotka boczna sprawia, że nie ma potrzeby późniejszego ręcznego czyszczenia wzdłuż krawędzi. Moc silnika szczotkowego wynosi 600 W. Sprzęt niemieckiej firmy jest przeznaczony przede wszystkim do użytku profesjonalnego i to w średnich oraz dużych przestrzeniach, takich jak markety, magazyny, galerie handlowe czy lotniska. Według specyfikacji, wydajność robota sprzątającego sięga maksymalnie 2365 m2/h.

Nie trzeba dbać o bagaż, bilet i dolewanie wody. Kärcher KIRA B 50 obsłuży się sam

Czas pracy tego urządzenia to 3,5 godziny, a sam proces ładowania trwa godzin 8. Ów odbywa się w specjalnej stacji dokującej, która nie tylko dostarcza potrzebnej robotowi energii, ale też opróżnia i czyści zbiornik na wodę, a dodatkowo jeszcze go uzupełnia świeżym płynem i środkami czyszczącymi.

Autonomiczna szorowarka jest dostępna w dwóch wersjach pojemności zbiornika na wodę — pierwsza to 50 litrów a druga 80 litrów. Jeżeli chodzi o cenę całego zestawu, to na oficjalnej stronie marki jej nie zobaczymy, gdyż widnieje tam jedynie przycisk pozwalający złożyć zapytanie. Kwota jest natomiast jawna w witrynie autoryzowanego partnera marki i wynosi prawie 293 tysiące złotych brutto.

Czy to dużo? W porównaniu do sprzętów obsługiwanych ręcznie, które można nabyć w przedziale 20-30 tysięcy na pewno tak. Gdy spojrzymy na to w inny sposób – że KIRA B 50 jest w stanie pracować w pełni samodzielnie, co odciąża personel oraz na to, że posiada systemy inteligentnego zarządzania zasobami, takimi jak woda i detergenty, to długoterminowo można liczyć, że zakup ten pozwoli wygenerować pewne odczuwalne oszczędności.