Naukowcy z Brazylii i Niemiec zaliczają ogromne postępy medyczne. Diagnostyka chorób staje się prostsza dzięki miernikowi stężenia środków przeciwbólowych pierwszego zespołu i nowej metodzie analizy guzów zespołu z Instytutu Nauk o Świetle.
Sprytna diagnostyka ratuje życie i oszczędza czas
Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest konstruowanie często prostych w zasadzie działania, ale zaawansowanych w konstrukcji urządzeń do diagnostyki pacjentów. Sterowane aplikacją glukometry czy plastry antycovidowe to tylko wierzchołek góry użytecznych wynalazków, do której dołącza teraz urządzenie do monitorowania stężenia paracetamolu w organizmie, opracowane przez naukowców z uniwersytetu w São Paulo.
Przedawkowanie paracetamolu jest jedną z głównych przyczyn niewydolności wątroby. Brazylijski wynalazek pomoże monitorować poziom acetaminofenu w czasie rzeczywistym za pomocą próbek śliny. Wykorzystując niedrogie czujniki urządzenie wytwarza prąd elektryczny w wyniku utleniania aktywnego składnika leku. Odczyt ten może poinformować pacjenta, kiedy poziom acetaminofenu jest niebezpiecznie podwyższony lub gdy konieczne jest zwiększenie dawki.
Każdy organizm metabolizuje leki w różnym tempie, w skutek czego diagnostyka jest trudniejsza. Monitor, działający w czasie rzeczywistym, może pomóc pacjentom i lekarzom lepiej poznać ich wyjątkową biologię i zmaksymalizować skuteczność przy jednoczesnym obniżeniu ryzyka.
Wyniki naszego badania pokazują znaczny potencjał prostej strategii. Niedrogie urządzenia elektrochemiczne są coraz częściej postrzegane jako atrakcyjna alternatywa dla terapeutycznego monitorowania leków dzięki swoim właściwościom analitycznym, takim jak szybka reakcja, potencjalna miniaturyzacja, przenośność, prostota, łatwość użycia, wszechstronność, stosunkowo niski koszt oprzyrządowania oraz możliwość analizy w czasie rzeczywistym na miejscu.
Paulo Augusto Raymundo Pereira, autor badania
Więcej o urządzeniu można dowiedzieć się z oficjalnej publikacji naukowej zespołu.
Szybkie badanie guzów oszczędzi pracy patologom
Diagnostyka nowymi urządzeniami nie tylko może podpowiadać pacjentom ograniczenie lub zwiększenie dawki leków – mogą także zastąpić lekarzy w analizie chorych tkanek. Tak jest w przypadku systemu opracowanego przez naukowców z Instytutu Nauki o Świetle im. Maxa Plancka.
Nowe urządzenie wykorzystuje rozdrabniacz tkanek, aby zredukować próbkę do pojedynczych komórek. Próbki są następnie analizowane za pomocą cytometrii fluorescencyjnej i odkształcalności w czasie rzeczywistym. Eliminuje to potrzebę angażowania specjalisty patologa do analizy biopsji guza nowotworowego, dzięki czemu diagnostyka jest znacznie szybsza.
Odkształcalność komórek jest użytecznym sposobem diagnozowania chorób, zwłaszcza inwazyjności komórek nowotworowych. Zdolność komórek rakowych do deformacji oznacza, że są one w stanie lepiej atakować inne komórki, prowadząc do przerzutów nowotworu.
Wynalazek niemieckich naukowców może przeanalizować 1000 komórek na sekundę, 36000 razy szybciej niż starsze, tradycyjne metody analizy. Ten wodospad danych zespół przepuścił następnie przez AI, które przegląda stan tkanek i szybko ocenia, czy próbka biopsji zawiera komórki nowotworowe.
Dzięki tradycyjnym metodom analizy próbki biopsyjnej patolog może patrzeć tylko na komórki. Możemy przeprowadzić fizyczne badanie poszczególnych komórek, a to daje nam znacznie więcej informacji do pracy.
Markéta Kubánková, współautorka badania
Metoda ta ma więc potencjał do skrócenia czasu oczekiwania na wyniki biopsji z kilku dni do kilku minut. Więcej o nowym systemie badania tkanek i o tym, jak działa diagnostyka na nim oparta, dowiedzieć się można z oficjalnej publikacji naukowej zespołu.