Brytyjscy naukowcy stworzyli narzędzie oparte o sztuczną inteligencję (AI), które jest w stanie zdiagnozować demencję oraz chorobę Alzheimera. Wszystko po to, aby szybciej i skuteczniej wykryć pierwsze objawy i wdrożyć leczenie spowalniające postęp tych schorzeń.
Choroby seniorów mogą być diagnozowane przez AI
Z upływem lat umysł człowieka staje się mniej sprawny, zarówno umysłowo, jak i fizycznie, pogarszają się funkcje poznawcze i wykonawcze. Często spotykanymi schorzeniami, które atakują osoby starsze, jest demencja oraz choroba Alzheimera. Obie związane są z zaburzeniami pracy mózgu, bezpośrednio wpływającymi na komunikację i funkcjonowanie seniorów w codziennym życiu, przy czym choroba Alzheimera stanowi specyficzną formę demencji.
Naukowcy z University of Sheffield postanowili pochylić się nad nurtującym problemem, który przyspieszy diagnostykę demencji oraz choroby Alzheimera. I, choć oba schorzenia nie są uleczalne, odpowiednio szybka reakcja na pierwsze symptomy tych popularnych przypadłości seniorów, mogłaby pozwolić na wdrożenie leków spowalniających postęp choroby i degradacji mózgu, a także łagodzenie objawów.
Jak działa stworzony przez naukowców system?
System brytyjskich badaczy, wykorzystujący algorytmy sztucznej inteligencji, został nazwany CognoSpeak. Jego działanie opiera się o wirtualnego asystenta, który przeprowadza z seniorem angażującą rozmowę. Wyświetlona na ekranie osoba zadaje pytania sondujące, opracowane w oparciu o te stosowane podczas konsultacji ambulatoryjnych, a także przeprowadza testy poznawcze.
Na podstawie rozmowy, algorytmy AI przeprowadzają zaawansowaną analizę języka i mowy seniora, poszukując oznak, które mogłyby stanowić objawy demencji, choroby Alzheimera, a także innych zaburzeń związanych z pogorszeniem się pamięci u osób starszych.
CognoSpeak docelowo ma być dostępne w przeglądarce internetowej, dzięki czemu możliwe będzie przeprowadzenie tej formy testu w łatwy i szybki sposób, eliminując potrzebę oczekiwania na wizytę celem wykonania testów.
Zamysłem naukowców było stworzenie systemu, który wspomoże pacjentów w szybszej diagnostyce i jednocześnie nieco odciąży brytyjskie poradnie medyczne. Jak wynika z już przeprowadzonych badań, technologia ta jest w stanie osiągać ten sam poziom dokładności, co obecnie stosowane testy.
Naukowcy osiągnęli 90% skuteczności w zdiagnozowaniu osób cierpiących na chorobę Alzheimera, a dzięki dofinansowaniu Narodowego Instytutu Badań nad Zdrowiem i Opieką, system jest już testowany na coraz większą skalę na terenie Wielkiej Brytanii.