AI, chatbot, bot, sztuczna inteligencja (źródło: Pixabay)
Bot (źródło: Pixabay)

Czy potrafimy rozpoznać tekst autorstwa AI? Okazuje się, że nie

Szwajcarscy naukowcy przeprowadzili eksperyment z tweetami autorstwa ludzi i chatbotów. Uczestnicy badania nie byli w stanie rozpoznać z czyich „rąk” pochodzi dany tekst. Czy to oznacza, że niebawem będziemy żyć w świecie doskonałego kłamstwa i dezinformacji?

Generatywna AI i eksperyment z tweetami

Sztuczna inteligencja jest coraz bardziej zaawansowana, a generatywna AI jest w stanie powoli wyręczać nas w prostych zadaniach. Dobrym przykładem na potwierdzenie tego faktu jest wyszukiwarka z chatbotem Bing oraz ChatGPT, dzięki którym możemy w łatwy i szybki sposób poznać kilka najważniejszych informacji na interesujący nas w danej chwili temat. np. w szybkim przeszukiwaniu internetu.

Choć istniejące modele nie są doskonałe i w dłuższych tekstach potrafią być niezrozumiałe, a nawet tworzyć niezgodne z prawdą treści, okazuje się, że mogą być całkiem niezłe w pisaniu krótkich postów. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Zurychu, ludzie dają się na to nabrać.

Badacze, wraz z 697 uczestnikami, przeprowadzili eksperyment, oparty o generatywny model GPT-3, ogłoszony w 2020 roku. Wynika z niego, iż sztuczna inteligencja jest w stanie tworzyć łatwiejsze i bardziej zrozumiałe tweety niż ludzie, a osobom badanym niezwykle trudno było rozpoznać, czy autorem danego tekstu jest osoba, czy AI.

Potencjał generatorów sztucznej inteligencji wymaga rygorystycznych regulacji

Wyniki badań mogą zaskakiwać. Uczestnicy byli w stanie rozpoznać zaledwie 52% postów, więc można uznać to dosłownie za losowe zgadywanie. Fakt ten zaskakuje i zadziwia, ale jednocześnie pozwala nieść za sobą mnóstwo niebezpieczeństw. Generatory AI mają ogromny potencjał, ale mogą być też powodem do tworzenia na dużą skalę przekonujących dla ludzi tekstów o charakterze dezinformacyjnym.

Jak zaznaczają autorzy badań, istotne jest, aby wprowadzić odpowiednie regulacje, które mogłyby znacząco zredukować potencjalne zagrożenia. Choć nowoczesne technologie i innowacje są potrzebne oraz mogą przynosić sporo ułatwień dla ludzi, powinny być także ograniczone poprzez rygorystyczne i etyczne przepisy.