Elektryczny pickup Telo Truck (Źródło: telotrucks)
Elektryczny pickup Telo Truck (Źródło: telotrucks)

Elektryczny pickup w rozmiarze mini? Rzuć okiem na Telo Truck

Kalifornijski start-up Telo zaprezentował swój pięcioosobowy, elektryczny pickup, który ma taką samą długość jak Mini Cooper SE, ale dłuższe łóżko niż Rivian R1T.

Elektryki zawładną światem?

Spokojnie, do elektrycznej apokalipsy jeszcze daleko. Trzeba jednak przyznać, że elektryczna oferta zrobiła się naprawdę szeroka. Coś dla siebie znajdą miłośnicy rodzinnych hatchbacków, firmy transportowe, milionerzy i fanatycy supersamochodów, farmerzy i leśnicy oraz podróżnicy i globtroterzy. Wyjątkowa propozycja kalifornijskiego startupu Telo natomiast, to coś dla osób potrzebujących małego, pojemnego, wakacyjnego wozidełka.

Pickup Telo Truck został zaprojektowany we współpracy z Yves Béhar i Fuseproject i ma niecałe 4 metry — dokładnie tej samej długości co Mini Cooper, w czym zawiera się ponad półtorametrowe łoże na walizki, deski surfingowe i inny sprzęt. Dla tych, którzy planują wieźć coś dłuższego, Telo przygotowało konfigurowalną środkową przegrodę, która pozwala takim długim przedmiotom zajrzeć do kabiny. Z boku znajduje się również schowek, w którym można schować sprzęt podróżniczy lub bagaż, a po dodaniu dachu można zainstalować trzeci rząd siedzeń.

Ponieważ popyt na pojazdy elektryczne stale rośnie w całych Stanach Zjednoczonych, dostrzegliśmy duże zapotrzebowanie na pojazd, który będzie pasował zarówno do środowiska miejskiego, jak i do aktywnego stylu życia. Teraz bardziej niż kiedykolwiek poszukiwacze przygód w mieście oczekują praktyczności, niewielkich gabarytów, pojemności i mocy tradycyjnej ciężarówki. Dzięki Telo odkrywcy mogą mieszkać w mieście i wyjeżdżać na weekendy.

Jason Marks, dyrektor generalny i współzałożyciel Telo

Pickup (prawie) mieszczący się w kieszeni

Jak to możliwe, że w tak małym pickupie mieści się tyle rzeczy? Zespół koncentrując się na umieszczeniu zestawu akumulatorów i napędu w podwoziu ciężarówki znacząco skrócił maskę pojazdu. Skoro już o akumulatorach mowa — na jednym ładowaniu zapewnią 550 kilometrów zasięgu.

Elektryczny pickup Telo Truck (Źródło: telotrucks)
Elektryczny pickup Telo Truck (Źródło: telotrucks)

W sumie pojazd ma wymiary 3860 x 1854 x 1676 mm i wagę 2000 kg, co zdecydowanie pomoże w zaparkowaniu w centrum miasta. Silnik o mocy 500 KM rozpędza pojazd od zera do 96,5 km/h w cztery sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 200 km/h.

Pickup Telo Truck można już zamówić w przedsprzedaży w cenie 49999 dolarów. Pierwsza partia pojazdów produkcyjnych będzie podobno budowana ręcznie, a firma obiecuje dostawę w 2025 r. dla wczesnych użytkowników, przed rozpoczęciem produkcji na większą skalę w następnym roku.