Samochód Volkswagen ID (Źrodło vwpress)
Samochód Volkswagen ID (Źrodło vwpress)

Nowy samochód elektryczny Volkswagena przystępny dla każdego

Marka Volkswagen zaprezentowała nowy, elektryczny model. Samochód wstępnie nazwany ID. 2all to minimalistyczny hatchback w przystępnej cenie.

Elektryki powoli dla każdego

Postęp w rozwoju elektrycznych alternatyw sprawia, że zielone pojazdy powoli stają się coraz bardziej dostępne. Elektryczne rolki, rowery, skutery wodne i śnieżne, a nawet e-dirtbike, traktor czy pickup. Możliwości są coraz szersze. Co jednak z przeciętnym Kowalskim, który poszukuje „normalnych” elektrycznych czterech kółek za przystępną cenę? Volkswagen właśnie zaprezentował dokładnie taką propozycję.

Pojazd, wstępnie nazwany ID. 2all, to kompaktowy hatchback o zasięgu 450 kilometrów, nawiązujący do tradycji Golfa i Polo. Oparty o nadwozie o długości 405 cm, przeznaczony jest wyłącznie na rynek europejski. Na razie jest to koncepcja, ale Volkswagen przedstawił planowane wprowadzenie wersji produkcyjnej w 2025 roku.

ID. 2all będzie pierwszym pojazdem elektrycznym Volkswagena z napędem na przednie koła. Samochód napędzany będzie silnikiem elektrycznym o mocy 223 KM. Producent przyrzeka, że naładowanie baterii pojazdu od 10% do 80% zajmie 20 minut po podłączeniu do szybkiej ładowarki DC.

Samochód Volkswagen ID (Źrodło vwpress)
Samochód Volkswagen ID (Źrodło vwpress)

Minimalistyczny Volkswagen za rozsądną cenę

Samochód to także pierwszy popisowy numer nowego szefa designu VW – Andreasa Mindta.

Przenosimy DNA naszych ikon w przyszłość. ID. 2all jest zatem również hołdem dla Garbusa, Golfa i Polo.

Andreasa Mindt

Mindt wyznacza nowy kierunek stylizacji, kierując się trzema prostymi zasadami: stabilnością, sympatią i ekscytacją. Stabilność w tym przypadku wynika w dużej mierze z architektury elektrycznej, która toruje drogę długiemu rozstawowi osi i krótkim zwisom. Znajduje to również wyraz w linii poziomej. Jednocześnie samochód nawiązuje do sportowego charakteru, dzięki takim elementom, jak kontrastowe listwy progowe i tylny zderzak.

We wnętrzu oszczędnego Volkswagena znajdziemy skromną deskę z 12,9-calowym ekranem dotykowym systemu informacyjno-rozrywkowego i 10,9-calową tablicą rozdzielczą. Do tego wyświetlacz head-up, panoramiczny szyberdach, gniazdko elektryczne 230 V i dwie bezprzewodowe podkładki ładujące z magnetyczną blokadą pozycji. Pojemność bagażnika wyniesie od 490 do 1330 litrów.

Jeśli chodzi o osiągi, Volkswagen szacuje, że przyspieszenie od 0 do 100 km/h wyniesie mniej niż siedem sekund, a prędkość maksymalna to 160 km/h.

Cena pojazdu ma wynieść 25000 euro.