AI (źródło: geralt, Pixabay)
AI (źródło: geralt, Pixabay)

Sztuczna inteligencja i zdjęcia rentgenowskie płuc mogą określać wiek człowieka

Naukowcy z Japonii opracowali algorytm AI, który w oparciu o zdjęcie rentgenowskie płuc, jest w stanie wykryć przyczynę wcześniejszego starzenia się. Sztuczna inteligencja ponownie wspomaga badaczy i szybsze diagnozowanie nadchodzących chorób.

Wcześniejsze starzenie się czy objaw ukrytej choroby?

Zdarza się, że osoby oceniane są na znacznie starsze niż są w rzeczywistości. Badacze twierdzą, iż pogląd na temat wcześniejszego starzenia się może być odpowiedzialny za ukryte nieprawidłowości zdrowotne. Dlatego też naukowcy z Osaka Metropolitan University (OMU), zlokalizowanego na terenie Japonii, opracowali nowy program, który w oparciu o zdjęcia rentgenowskie płuc pozwala na określanie wieku człowieka.

AI i stworzone przez badaczy narzędzie pozwala na oszacowanie wieku konkretnej osoby, a następnie odnalezienie potencjalnych problemów zdrowotnych. System może wskazywać na wykrycie takich chorób, jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), zbyt wysoki poziom ciśnienia krwi czy też hiperurykemię, która odpowiedzialna jest za podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi.

Algorytm AI ocenia wiek w oparciu o zdjęcia RTG (źródło: OMU)
Algorytm AI ocenia wiek w oparciu o zdjęcia RTG (źródło: OMU)

AI i ogromne zbiory zdjęć RTG płuc

Jak twierdzą badacze, sztuczna inteligencja i opracowane przez nich narzędzie może pozwolić na wcześniejsze wykrycie zaburzeń, które mogą jeszcze nie generować wyraźnych objawów. Przedwczesne odnalezienie przyczyny złego samopoczucia lub pogorszonego zdrowia pozwala na szybszą i łatwiejszą diagnozę oraz skuteczniejsze leczenie.

Program obliczeniowy został oparty o głębokie uczenie (deep learning), które należy do kategorii uczenia maszynowego z wykorzystaniem sieci neuronowych. Podstawą dla algorytmu był zbiór badań rentgenowskich płuc w liczbie przekraczającej 36 tysięcy zdjęć u osób bez objawów. Wykorzystane materiały były gromadzone pomiędzy 2008 a 2021 rokiem. Dzięki tak dużej bazie danych program był w stanie w sposób niezwykle dokładny oszacować wiek konkretnych osób, a także ocenić i odnaleźć potencjalne nieprawidłowości. Co więcej, do zbioru materiałów dołączono również ponad 34 tysiące zdjęć rentgenowskich, obrazujących konkretne schorzenia.

Jak wynika z badań, AI i program pozwolił na oszacowanie wieku konkretnych osób, który był wyższy niż chronologiczny. Co więcej, algorytm umożliwił wykrycie chorób i wcześniej niezdiagnozowanych dolegliwości zdrowotnych.