Elektryczny samochód Rivian (źródło: Amazon)
Elektryczny samochód Rivian (źródło: Amazon)

Amazon wprowadza elektryczne dostawczaki do Europy

Amazon wprowadza 300 elektrycznych dostawczaków na europejskie drogi. Riviany wypełnione zaawansowaną technologią mają być kolejnym krokiem w dążeniu do redukcji generowanego śladu węglowego.

Rosnąca popularność pojazdów EV

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne, przede wszystkim dlatego, aby redukować ślad węglowy pozostawiany przez pojazdy z silnikami spalinowymi. Również ogromne firmy i przedsiębiorstwa sięgają po tego typu rozwiązania w transporcie produktów czy paczek. W Polsce, a dokładniej w Gliwicach na terenie fabryki Stellantis, planowane jest uruchomienie produkcji elektrycznych dostawczaków. Pojawiają się także prototypy i platformy, na których mogą być oparte kolejne pojazdy zasilanych prądem.

Popularne amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe Amazon, które również dostarcza produkty do Polski, ma zamiar na europejskie drogi wprowadzić 300 dostawczaków elektrycznych. Pojazdy, znane pod nazwą Rivian, mają już w najbliższych tygodniach zajmować się ekologicznymi dostawami. Najnowszy plan firmy jest kolejnym krokiem do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2040 roku.

Plany Amazona w procesie elektryfikacji i redukcji śladu węglowego

To jednak nie wszystko. Amazon planuje zainwestować ponad miliard euro w elektryczne pojazdy dostawcze w ciągu najbliższych czterech lat. Końcowym założeniem firmy, szacowanym na 2030 rok, jest wprowadzenie na drogi całego świata 100 tysięcy tego rodzaju samochodów.

Pierwszych 300 Rivianów ma zasilić flotę dostawczą na terenie większych niemieckich miast, a więc w Monachium, Berlinie i Duseldorfie. Samochody te stały się już popularne w Stanach Zjednoczonych, gdzie od lata zeszłego roku porusza się ponad 3 tysiące elektrycznych dostawczaków.

Innowacyjne pojazdy cechuje bezpieczeństwo, ogromna przednia szyba oraz konstrukcja, która zapewnia 360-stopniową widoczność. Poza tym, Riviany otrzymały dostęp do hamowania awaryjnego, tempomatu, ostrzeżeń przed kolizją, automatycznego blokowania i odblokowywania drzwi. Dzięki wbudowanej technologii, zawierającej trasy, nawigację i wsparcie, kierowcy mogą korzystać z pojazdu w bardziej ergonomiczny sposób.