Hardware Event 2023 (źródło: Amazon)
Hardware Event 2023 (źródło: Amazon)

Amazon poszerza portfolio inteligentnych urządzeń domowych. Co nowego?

Inteligentny dom staje się coraz bardziej popularny, a jednym z często wybieranych systemów do jego tworzenia i zarządzania są produkty Amazon. Marka ta ponownie poszerza rodzinę swoich urządzeń, by jeszcze bardziej ulepszyć integrację Smart Home’u.

Alexa współpracuje z generatywną sztuczną inteligencją

Tegoroczne wydarzenie Amazon Hardware Event przynosi sporo nowości, dedykowanych dla inteligentnego domu, które pracują w oparciu o Alexę, czyli głosowego asystenta firmy. Dotychczas jego możliwości były ograniczone, choć spełniał swoją rolę. Teraz producent postanowił znacząco go poprawić, wdrażając generatywną sztuczną inteligencję.

Alexa ma stawać się mądrzejsza i bardziej skłonna do rozmowy. Oznacza to, że użytkownik zyska asystenta, który pozwoli na przeprowadzanie spersonalizowanych rozmów na dowolnie wybrany przez domownika temat. Co więcej, proces wymiany zdań z Alexą ma być dużo płynniejszy oraz generować pomysły czy inspiracje. Również polecenia będą mogły być bardziej rozbudowane niż dotychczas.

Inteligentne zarządzanie domem oczami Amazona

W poszerzonej ofercie Amazona pojawił się Echo Show 8, czyli inteligentny wyświetlacz z głośnikiem oferujący przestrzenny dźwięk, który dodatkowo może stanowić centrum zarządzania naszego Smart Home’u. Ponadto producent zaprezentował również nowy, domowy, inteligentny panel sterowania Echo Hub.

Nowa edycja urządzenia Echo Show 8 otrzymała ulepszony procesor, wpływający na jego wydajność i szybsze reagowanie wyświetlacza. Opcja ta obejmuje obsługę nowego modelu odpowiedzialnego za przetwarzanie standardowo dostępnych poleceń wypowiadanych do głosowego asystenta Alexa. Sprzęt został wyposażony w kamerę o rozdzielczości 13 Mpix, a także może korzystać z łączności Zigbee, Sidewalk, Bluetooth oraz Matter. Cena nowego Echo Show 8 wynosi 149,99 dolarów, czyli około 650 złotych. Wysyłka ma rozpocząć się od 25 października br.

Echo Hub (źródło: Amazon)
Echo Hub (źródło: Amazon)

Amazon do kategorii produktów służących zarządzaniu Smart Homem dołączył również inteligentny panel sterowania, który można zamontować na ścianie. Echo Hub otrzymał cienki ekran o 8-calowej przekątnej, stanowiący pulpit nawigacyjny.

Echo Show 8 (źródło: Amazon)
Echo Show 8 (źródło: Amazon)

Domownicy mogą dzięki niemu zarządzać wszelkimi smart urządzeniami dostępnymi w domu oraz uruchamiać ustalone rutyny, a nawet włączać pogląd z kamer. Dzięki czujnikowi wykrywania obecności Echo Hub podświetla się, gdy wykryje osobę w pobliżu i wyświetli zegar. Sprzęt otrzymał dostęp do Zigbee, Sidewalk, Bluetooth oraz Matter, a jego koszt to 179,99 dolarów, czyli po prostym przeliczeniu około 780 złotych. Urządzenie to ma pojawić się w sprzedaży jeszcze w tym roku.

Sztuczna inteligencja w Fire TV, nowy stick i szybki router

Amazon wprowadza także aktualizację dla systemu Fire TV, dzięki której możliwe jest szybsze poszukiwanie, przeglądanie i rekomendowanie wybranych treści przez AI. Użytkownicy będą mogli do wyszukiwarki wprowadzać bardziej intuicyjne treści, używając języka naturalnego. W praktyce będzie możliwe wpisanie na przykład „filmy animowane, które są dla mnie bezpłatne”, a sztuczna inteligencja przeszuka bogate biblioteki i wygeneruje propozycje dla widza.

W ofercie serwisu Amazon ma pojawić się również nowy Fire TV Stick 4K Max o 16 GB pamięci, który jako pierwszy z odtwarzaczy multimedialnych do strumieniowego przesyłania treści otrzymał dostęp do Fire TV Ambient Experience. Poza tym, sprzęt został wyposażony w procesor 2,0 GHz, dzięki czemu jego możliwości są dużo lepsze w porównaniu do obecnych na rynku urządzeń. Nowość obsługuje Wi-Fi 6, oferując dostęp do wysokiej rozdzielczości 4K Ultra HD, a także Dolby Vision, HDR, HDR10+ oraz Dolby Atmos. Jego cena to 59,99 dolarów, czyli około 260 złotych. Oferta powiększa się również o Fire TV Stick 4K z czterordzeniowym procesorem 1,7 GHz za 49,99 dolarów (około 217 złotych).

Fire TV Stick 4K Max (źródło: Amazon)
Fire TV Stick 4K Max (źródło: Amazon)

Do nowości dołącza także o nowy soundbar Fire TV o kompaktowej konstrukcji. Obsługuje DTS Virtual:X oraz Dolby Audio. Jego cena wynosi 119,99 dolarów, a więc około 520 złotych.

W portfolio urządzeń Amazona mamy także eero Max 7, a więc urządzenie, który łączy w sobie funkcjonalność routera, wzmacniacza zasięgu oraz wzmacniacza sygnału. Sprzęt obsługuje połączenia Ethernet o 10-gigabitowej szybkości. Jak twierdzi producent, prędkość ta pozwala na pobranie filmu o jakości 4K w zaledwie 10 sekund. Eero Max 7 kosztuje 599,99 dolarów (około 2600 złotych) i będzie wkrótce dostępny w serwisie Amazon oraz u wybranych sprzedawców detalicznych.

Eero Max 7 (źródło: Amazon)
Eero Max 7 (źródło: Amazon)