Sztuczna inteligencja i zaawansowana boja chronią walenie na morzu (źródło: Huawei)
Boja (źródło: Huawei)

Sztuczna inteligencja wspiera badania morskich zwierząt na terenie Irlandii

Huawei i jego sztuczna inteligencja wspomaga ochronę mórz oraz dzikiej przyrody, w tym zagrożonych gatunków morskich zwierząt. W jaki sposób AI może przyczyniać się do tego celu?

Emitowanie dźwięków statków przyczyną problemów zwierząt morskich

Podczas tegorocznej konferencji Ireland OceanTech, która odbyła się w irlandzkim zamku Baltimore, firma Huawei Ireland wraz ze stowarzyszeniem Ocean Research and Conservation Association (ORCA), udostępniła wyniki badań na temat podejmowanych prób ochrony gatunków morskich.

W ramach projektu Smart Whales Sound ujawniono, iż szlaki żeglugowe, biegnące przez Morze Celtyckie, są jedną z przyczyn zanieczyszczenia hałasem morskich głębin. Fakt ten bezpośrednio oddziałuje na żyjące tam zwierzęta, w tym foki, ryby, a nawet kalmary, generując również realne zagrożenie dla różnych gatunków waleni, które są bliskie wyginięciu.

Wpływ hałasu na zwierzęta morskie jest ogromny. Dźwięki generowane przez statki czy kontenerowce emitują niski szum, co sprawia, że m. in. wieloryby nie mogą się między sobą komunikować lub jest to znacząco utrudnione. Sytuacje te bezpośrednio wpływają na przykład na skoordynowane karmienie młodych.

Ireland OceanTech (źródło: Huawei)
Ireland OceanTech (źródło: Huawei)

Sztuczna inteligencja i jej algorytmy chronią walenie

Naukowcy uczestniczący w badaniach pragną, aby sztuczna inteligencja i system wykrywania gatunków miał możliwości praktycznego zastosowania w zakresie ochrony morskich głębin. Oznacza to, iż możliwe będzie opracowanie systemu, który pozwoli na powiadamianie załóg statków o występowaniu walenia na planowanej trasie. Podobna sytuacja ma się z infrastrukturą oraz planowanymi instalacjami źródeł energii odnawialnej na wodach.

Ireland OceanTech (źródło: Huawei)
Ireland OceanTech (źródło: Huawei)

Dlatego też badacze już teraz wykorzystują do ochrony mórz opracowane przez Huawei oprogramowanie o nazwie ModelArts, wspierane przez uczenie maszynowe oraz pamięć masową w chmurze.

Projekt Smart Whale Sounds trwa już od marca 2021 roku. Obejmował on zastosowanie systemu SAM „Gannet”, który związany był z ulokowaniem na morzu boi w odległości 9 kilometrów od wybrzeża hrabstwa Cork.

Sztuczna inteligencja oraz jej modele umożliwiają monitorowanie akustyki waleni w sposób autonomiczny.