Sztuczna inteligencja przemawia głosem polskich pisarzy (źródło: nadwyraz.com)
Sztuczna inteligencja przemawia głosem polskich pisarzy (źródło: nadwyraz.com)

Sztuczna inteligencja przemawia głosem polskich pisarzy

Twórcy serwisu Nadwyraz.com wykorzystali generatywne narzędzia AI do opracowania filmów o znanych polskich pisarzach. Sztuczna inteligencja ponownie pokazała ogromny potencjał.

Sztuczna inteligencja i jej potencjał

Sztuczna inteligencja to temat, który od kilku dobrych miesięcy intryguje, zachwyca, ale również niektórych nieco niepokoi. Wśród licznych narzędzi, mogących przyspieszyć pracę, a także pozwolić na stworzenie naprawdę wyjątkowych produktów, użytkownicy mogą znaleźć generatory obrazów, tekstu czy muzyki. Mimo to, zdarza się, że sztuczna inteligencja pomaga tworzyć deepfake’i.

Aby jednak przedstawić prawdziwy potencjał AI, twórcy Nadwyraz.com postanowili wykorzystać generatywne narzędzia w mediach społecznościowych. Pomysł polega na ożywianiu najwybitniejszych postaci kultury polskiej. Celem akcji jest promowanie poprawnej polszczyzny oraz literatury tworzonej przez naszych rodaków.

Sztuczna inteligencja przemawia głosem polskich pisarzy (źródło: nadwyraz.com)
Sztuczna inteligencja przemawia głosem polskich pisarzy (źródło: Nadwyraz.com)

Początek tej ciekawej inicjatywy miał miejsce 3 sierpnia 2023 roku, kiedy to do sieci trafił pierwszy film z serii. Jego bohaterem był Juliusz Słowacki, którego odtworzona postać opowiadała o giełdowych inwestycjach w Paryżu, a także spotkaniu z Adamem Mickiewiczem, czy niechęci do Wrocławia. Wideo tworzone za pomocą AI z przemawiającym znanym pisarzem spotkało się z dużym zainteresowaniem, które zyskało 200 tysięcy odtworzeń.

AI przemawia jako znani polscy pisarze

Widzowie, którzy zdecydowali się na komentowanie pierwszego filmu, zachęcali twórców Nadwyraz.com do poszerzenia biblioteki tego typu filmów. Te oczekiwania na szczęście się spełniły, dzięki czemu powstał cały cykl opowieści o znanych polskich postaciach kulturowych. W taki sposób sztuczna inteligencja przemówiła jako Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka, Fryderyk Chopin, Cyprian Kamil Norwid, Eliza Orzeszkowa oraz Jan Kochanowski.

Cykl filmów o znanych artystach powstał przy użyciu takich narzędzi AI, jak Midjourney, Eleven Labs oraz d-id. Dwuminutowe filmy zostały opublikowane w mediach społecznościowych, a więc w serwisie Facebook, Instagram, YouTube oraz TikTok. Trzeba przyznać, że to rozwiązanie nie jest jedynie rozpowszechnieniem nowych technologii, wykorzystujących sztuczną inteligencję, ale również promocją polskiej kultury i nauki.