HomePod Mini, Echo Dot 4, Nest Mini 2 fot. oiot.pl
HomePod Mini, Echo Dot 4, Nest Mini 2 (fot. oiot.pl)

Matter trafia do Amazon Echo. Alexa zarządza coraz większą liczbą smart urządzeń

Amazon ogłosił, że część jego urządzeń, dzięki sporych rozmiarów aktualizacji, otrzyma dostęp do standardu Matter. Obsługa tej funkcji stopniowo staje się podstawą do tworzenia inteligentnych domów, w których urządzenia pochodzą od różnych producentów.

Kolejne urządzenia Amazon zgodne ze standardem Matter

Standard Matter ma teraz otrzymać ponad 100 milionów inteligentnych głośników Echo, a wśród nich 20 różnych modeli sprzętu. W ramach aktualizacji, część urządzeń ma również obsługiwać łączność Thread, dzięki czemu podłączenie nowych smart sprzętów powinno być jeszcze łatwiejsze.

Amazon prowadził prace związane z technologią Matter stopniowo i powoli oraz sukcesywnie sprawdzał jej użyteczność, zanim udostępnił ją ogromnej liczbie użytkowników. Jednak w tym tygodniu okazało się, że firma jest gotowa do dopuszczenia rozwijającego się standardu do Asystenta Alexa.

Dzięki funkcji Thread, głośnik Echo czwartej generacji może teraz pełnić rolę routera brzegowego, który bezpośrednio i w łatwy sposób pozwoli na sterowanie inteligentnymi wtyczkami Eve oraz oświetleniem produkowanym przez Nanoleaf.

Nanoleaf Cherry Blossom Hexagons (źródło: Apple)
Nanoleaf Cherry Blossom Hexagons (źródło: Apple)

Matter ułatwi tworzenie inteligentnego domu

Ogromną i pozytywną zmianą dla wielu użytkowników będzie teraz możliwość dodania urządzeń Amazona za pomocą iPhone’a, a wszystko to właśnie dzięki wprowadzanemu standardowi. Choć kilka głośników otrzymało już wcześniej dostęp do funkcji Matter-over-WiFi, dotyczyła ona jedynie telefonów z systemem Android.

Amazon ogłosił również o wdrożeniu funkcji Frustration Free Setup (FFS) w urządzeniach obsługujących standard Matter. Dzięki temu firmy takie, jak Aqara, TP-Link, Nanolead, Cync, Leedarson, Sengled oraz Yeelight, mogą teraz dostosować swoje urządzenia do niezwykle prostego uruchomienia i dostosowania sprzętu w swoim inteligentnym domu. Taką możliwość uruchomiła już firma Eve.

Eve z dostępem do Matter (źródło: Eve)
Inteligentny dom (źródło: Eve)

Wśród urządzeń, które może obsługiwać Alexa znajdują się też inteligentne wtyczki, oświetlenie, przełączniki oraz czujniki. Póki co nie poinformowano o wprowadzeniu standardu Matter do zamków, termostatów, żaluzji czy telewizorów. Właściciele sprzętów Philips Hue oraz Aqara, w połączeniu z Zigbee, też nie mogą jeszcze cieszyć się obsługą swoich smart urządzeń przez Alexę. Jak wynika z informacji, z czasem kolejne urządzenia mają jednak otrzymać aktualizacje. Pozostaje więc cierpliwie czekać.