Amazon Echo (4. generacji) fot. oiot.pl

Pierwsza faza dołączania Alexy do Matter zakończona!

Końcówka tego roku jest owocna w kolejne urządzenia dołączane do rodziny Matter. Została ona właśnie wzbogacona w część urządzeń Amazon. Funkcja ma za zadanie tworzyć inteligentny dom, w którym sprzęty różnych producentów będą dogadywały się między sobą bez żadnego problemu.

Tworzenie smart home coraz mniejszym wyzwaniem?

Budowanie smart home to w dzisiejszych czasach podstawowy czynnik w wyborze inteligentnych urządzeń na rynku. Użytkownicy często musieli ograniczać się do jednego producenta, aby wszystkie urządzenia dobrze ze sobą współgrały i by mogły być zgromadzone w jednym miejscu, albo byli zmuszeni do tworzenia osobnych rodzin urządzeń, co wymaga oddzielnych aplikacji, zależnych od producentów poszczególnych sprzętów. Jednak od pewnego czasu coraz większa liczba producentów i firm ułatwia swoim klientom życie, dołączając swoje urządzenia do rodziny Matter.

Teraz zarządzanie inteligentnym domem stanie się jeszcze łatwiejsze dla części użytkowników Alexy, którzy otrzymują dostęp do Matter. Tryb wdrażania urządzeń do funkcji zakończył właśnie pierwszy etap, co objęło użytkowników 17 różnych urządzeń Echo, wtyczek, przełączników oraz żarówek z konfiguracją Androida.

Urządzenia z Alexą dołączają do Matter, źródło: Amazon
Urządzenia z Alexą dołączają do Matter, źródło: Amazon

Szybki rozwój rodziny urządzeń ze wsparciem Matter

Obecnie działa ponad 30 tysięcy urządzeń, które działają we współpracy z Alexą, a do grona urządzeń może dołączyć jeszcze więcej inteligentnych sprzętów, aby możliwe było stworzenie dokładnie takiego inteligentnego domu, jaki jest danemu użytkownikowi potrzebny. Urządzenia, które mają już dostęp do funkcji Matter, będą od teraz bez żadnych problemów współpracować z innymi sprzętami smart home.

Programiści i eksperci opracowują narzędzia, które pozwolą wykorzystać wewnętrzne funkcje, jakie oferują swoim użytkownikom urządzenia Amazonu. W przyszłym roku Matter ma objąć jeszcze więcej sprzętów działających w oparciu o Alexę, co bezpośrednio wpłynie na wzrost jakości komunikacji pomiędzy urządzeniami oraz tworzenie inteligentnego domu, który będzie działał w sposób płynny.

W tym miesiącu do grona urządzeń ze wsparciem Matter dołączyły już także znane sprzęty takie, jak Google Nest czy też niektóre gadżety od Eve w postaci wtyczek oraz czujników. W październiku do rodziny dołączyła natomiast aplikacja SmartThings Samsunga.